Genel seçime doğru

Genel seçime doğru
Genel seçime doğru
- MHP Genel Başkan Yardımcısı Ayhan: - "Özel sektörün borçları 2003 yılında gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 18'i seviyesinde iken 2014 yılında yüzde 60'ına yükselmiştir. Borçların yüzde 54'ü dolar cinsindendir"

DENİZLİ (AA) -  MHP Genel Başkan Yardımcısı Emin Haluk Ayhan, 2003 yılında özel sektörün borçlarının gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 18'i seviyesinde bulunduğunu, bu oranın 2014 yılında yüzde 60'a yükseldiğini savundu. 

Ayhan, seçim çalışmaları kapsamında Denizli Sanayi Odasını (DSO) ziyaret ederek başkan Müjdat Keçeci ile görüştü.

Ziyarette konuşan Ayhan, politik gelişmelerin seyrine göre "patlamaya hazır mayınların" ortalıkta dolaştığını, bu mayınlardan birinin de faizler olduğunu ileri sürdü. 

Faizin maniple edildiğini öne süren Ayhan, şu görüşleri dile getirdi:

"Likidite parametrelerinde esas belirleyicilerden birisi Merkez Bankası ile bankacılık sektörü arasındaki ilişkidir ancak bankalar arası para piyasası fiilen ilga edilmiştir. Bankalar arasında gerçek para alışverişi bulunmamakta ve hacim çok düşük seviyeye gerilemiş bulunmaktadır. Özel sektör ve yandaş kamu kredilerinin kesintisiz işletilmesi için Merkez Bankası ve bankacılık sektörü işbirliği ile faizin maniple edildiği tartışılmaktadır. Kirli ekonomik ilişkiler ekonomiyi ve piyasayı tehdit etmektedir. Enerji piyasasındaki yandaş hakimiyeti, ekonomiye döşenmiş diğer bir mayındır. Ülkenin ekonomik durumu, siyasi ikbal hesaplarına kurban edilmektedir."

Ayhan, özel sektörün borçlarının her geçen gün arttığını, büyümenin düştüğünü, kamu ve özel yatırımların büyümeye katkısının çok düşük olduğunu ileri sürerek "Özel sektörün sabit yatırımları 2011 yılından bu yana en zayıf noktasındadır. Özel sektör ve şirketlerimiz önemli bir döviz riski altındadır. Döviz kuru kayıpları şirket karlılıklarını etkilemektedir. Özel sektörün borçları 2003 yılında gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 18'i seviyesinde iken 2014 yılında yüzde 60'ına yükselmiştir. Borçların yüzde 54'ü dolar cinsindendir" ifadesini kullandı.

DSO Başkanı Müjdat Keçeci de ekonominin belirsiz ve durağan günler geçirdiğini belirterek, "Yapmamız gereken kötümserliğe kapılmamak, ümitli olmak. Dünyada yaşanan tüm olayları yakından takip eden, piyasaların nabzını tutan sanayiciler olmaya devam etmeliyiz" değerlendirmesinde bulundu. 

Ayhan, daha sonra Denizli Ticaret Odasını (DTO) da ziyaret ederek başkan Necdet Özer ile görüştü.