Havalar serin gitti, erkenci üzümler gecikti

Havalar serin gitti, erkenci üzümler gecikti
Havalar serin gitti, erkenci üzümler gecikti
DENİZLİ (AA) - Türkiye'nin erkenci üzüm yetişen bölgelerinden Denizli'nin Buldan ilçesinde turfanda üzümlerin olgunlaşmasının hava şartlarına bağlı...

DENİZLİ (AA) - Türkiye 'nin erkenci üzüm yetişen bölgelerinden Denizli'nin Buldan ilçesinde turfanda üzümlerin olgunlaşmasının  hava şartlarına bağlı olarak geciktiği bildirildi.

Buldan Ziraat Odası Başkanı Muammer Al, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Buldan'a bağlı Yenicekent, Oğuz, Bölmekaya, Doğan ve Mahmutlu mahallelerinde erkenci tip üzüm üretiminin yaygın olduğunu belirtti.

Bölgede yetişen sultaniye turfanda çekirdeksiz üzümlerin olgunlaşmasında iklim değişiklikleri ve havaların serin gitmesi sebebiyle 15-20 günlük bir gecikme yaşandığını ifade eden Al, şöyle dedi:

"Havaların serin gitmesi turfanda üzüm yetişen Buldan'da üzümlerin olgunlaşmasını 15-20 gün geciktirdi. Geçen yıl bu zamanlarda olgunlaşarak hasat hazırlıkları yapılan üzümlerin şu sıralar henüz olgunlaşmamış olmasını hava şartlarına bağlıyoruz. Her sene haziran sonu temmuz başı gibi gerçekleşen üzüm hasadının bu sene hava şartlarına bağlı olarak temmuzun 15 ile 20'si arasında gerekleşmesini bekliyoruz."

Bu seneki üzüm rekoltesinin de geçen sezona göre düşüş göstereceğini düşündüklerini belirten Al, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Geçtiğimiz sezon Buldan bölgemizde yaklaşık 40 bin dekar alanda yetişen üzümlerden 110 bin ton rekolte elde etmiştik. Bu sene ise rekoltenin iklim şartları ve dolu sebebiyle 100 bin tonun altında gerçekleşeceğini öngörüyoruz. Tüm olumsuzluklar ve mevsimsel gecikmelere rağmen Türkiye'de ilk turfanda üzüm yetiştiren bölge olmaya devam edeceğiz. İyi tarım uygulamalarına göre kontrollü olarak yetişen üzümlerimizin yüzde 70'ini Avrupa ülkeleri ile Rusya, İngiltere ve Arabistan'a ihraç ediyoruz. Buldan üzümü saray sofralarının vazgeçilmez meyvesi olmaya devam edecek."

 

 


  ETİKETLER:

  İngiltere

  ,

  Rusya

  ,

  Türkiye

  ,

  Avrupa

  ,

  Tarım

  ,

  Ziraat

  ,

  Hava

  ,

  sezon

  ,

  dolu