Japonlar Ertuğrul'u Türk havlusu ile andı

Japonlar Ertuğrul'u Türk havlusu ile andı
Japonlar Ertuğrul'u Türk havlusu ile andı
- Türkiye-Japonya arasında tarihi öneme sahip Ertuğrul Fırkateyni'nin batışının 125. yılı için çekilen filmin Japonya'daki gösterimine katılan izleyicilere özel olarak tasarlanan Türk havlusu dağıtıldı - TİM Başkan Vekili Kocasert: "Biletlerle dağıttığımız havlular, Japon medyasından ve sosyal medyadan büyük ilgi gördü"

DENİZLİ (AA) - MUSTAFA DERMENCİOĞLU - Türkiye ve Japonya arasındaki dostluk ilişkilerinde tarihi bir öneme sahip olan Ertuğrul Fırkateyni'nin batışının 125. yılı için çekilen filmi izleyen Japonlara, özel olarak hazırlanan Türk havlusu hediye edildi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkan Vekili ve Denizli İhracatçı Birlikleri Başkanı Süleyman Kocasert, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünyada "Turkish Towels" adı altında markalaşma çabalarına hız verilen Türk havlusunun Uzakdoğu pazarında da tanıtılması için çalışma yürütüldüğünü bildirdi.  

Japonya pazarına özel önem verdiklerini dile getiren Kocasert, iki ülke için Ertuğrul Fırkateyni'nin battığı olayın büyük öneminin bulunduğunu, bu olayın 125. yılı için iki ülke ortaklığıyla hazırlanan "Ertuğrul 1890" filminin Japonya'da gösterime girdiğini anlattı.

Kocasert, Ertuğrul Fırkateyni'nin batışının, filmin yanı sıra bir hatıra eşya ile anılması için birlik olarak özel tasarımla havlu ürettiklerine değinerek, şunları kaydetti:

"Filmin Japonya gösterimi için özel olarak hazırladığımız havlular, 5 bine yakın seyirciye dağıtıldı. Havlularda filme ve olayın anısına ithaf edilen logoya yer verdik. Ayrıca bilgilendirme notu da ekledik. Bu şekilde Türkiye'de hatıra havlusu geleneğini Japon dostlarımıza anlatmak istedik. Türk havlusunun tanıtımına katkıda bulunacağını düşündüğümüz bu çalışmayla iki ülkenin dostluğunun bir nişanesini de aktarmış olduk. Biletlerle birlikte dağıttığımız havlular Japon medyasından ve sosyal medyadan büyük ilgi gördü."

Hediye havluların Japon izleyicilerin ilgisini çektiğini, özellikle sosyal medyada havluya ilişkin görsellerin ve yorumların sıkça paylaşıldığını vurgulayan Kocasert, filmin yanı sıra özel havluların da iki ülke arasındaki dostluğun pekişmesine katkıda bulunacağını dile getirdi.

Japon İmparatoru Komeii'nin yeğeninin 19. yüzyılın sonlarına doğru İstanbul'u ziyaretinden sonra iki ülke arasındaki ilişkileri güçlendirmek için 2. Abdülhamid'in talimatları ile Ertuğrul Fırkateyni Japonya'ya iadeiziyarette bulunmuş, gemi dönüşe geçtikten bir süre sonra 18 Eylül 1890 günü 681 mürettebatıyla batmıştı. Olayın anısına denizden çıkarılabilen Türkler'in defnedildiği bölgede Türk Japon dostluğunu simgeleyen bir anıt dikilmişti.

Ertuğrul Fırkateyni'nin batışının bu yıl 125. yılı olması nedeniyle iki ülkenin ortak yapımıyla bu olayı ve İran-Irak Savaşı sırasında dönemin başbakanı Turgut Özal'ın talimatıyla başlatılan operasyonla 215 Japonun kurtarılmasını anlatan "Ertuğrul 1890" filmi çekilmişti.