"Kalp rahatsızlığı bulunan kurban kesmesin" tavsiyesi

"Kalp rahatsızlığı bulunan kurban kesmesin" tavsiyesi
"Kalp rahatsızlığı bulunan kurban kesmesin" tavsiyesi
DENİZLİ (AA) - Servergazi Devlet Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ülkü Aydın, kalp, damar ve hipertansiyon hastalarının kurban kesmesinin...

DENİZLİ (AA) - Servergazi Devlet Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ülkü Aydın , kalp , damar ve hipertansiyon hastalarının kurban kesmesinin sonuçlarının üzücü olabileceğini söyledi.

Aydın, gazetecilere yaptığı açıklamada, kurban kesme işleminin zor olduğunu belirterek, bayramda kurban kesecek kalp, damar ve hipertansiyon hastalarına tavsiyelerde bulundu.

Kronik kalp rahatsızlıkları bulunan kişilerin kurban kesmemesi gerektiğini dile getiren Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kurban kesim işlemi sırasında kesim yapan kişide aşırı heyecan ve stres meydana gelir. Bunun sonucunda da kalp ciddi anlamda yorulur. O yüzden biz kalp hastalarımıza kurban kesmemelerini ve yardım almalarını tavsiye ediyoruz. Ayrıca kronik kalp rahatsızlıkları bulunanların da aşırı et ve şeker tüketmemesini söylüyoruz. Bayramda vatandaşlarımız et ve şeker tüketimine dikkat etmelidir. Özellikle etin yağlı kısımlarının ayrılıp haşlama ve ızgara türünde pişirilmesini, mümkünse yanında bol sebzeyle tüketilmesini öneriyoruz."

Servergazi Devlet Hastanesi Acil Tıp Uzmanı Dr. Ayşe Gözlükaya ise Kurban Bayramında acil servislerde normal günlerden dört kat fazla yaralanma olayına müdahale ettiklerine dikkat çekti.

 

 


  ETİKETLER:

  Aydın

  ,

  Kurban

  ,

  Kalp

  ,

  müdahale