Karayolu Trafik Güvenliği Haftası

Karayolu Trafik Güvenliği Haftası
Karayolu Trafik Güvenliği Haftası
- Karayolu Trafik Güvenliği Haftası kapsamında Denizli'de oluşturulan stantlarda kaza yapmış araç ve motosiklet sergilenirken, emniyet kemerinin önemine dikkati çekmek amacıyla vatandaşlar simülasyon aracına bindirildi - Denizli Valisi Kocatepe: "Toplumumuzda maalesef trafik kazalarından doğrudan veya dolaylı herkese zarar veren bir afet olduğu yeterince anlaşılamamıştır"

DENİZLİ (AA) - Karayolu Trafik Güvenliği Haftası kapsamında Denizli'de oluşturulan stantlarda kaza yapmış araç ve motosiklet sergilenirken, emniyet kemerinin önemine dikkati çekmek amacıyla vatandaşlar simülasyon aracına bindirildi.

Karayolu Trafik Güvenliği Haftası dolayısıyla Denizli Valiliği'nden Delikliçınar Meydanı'na, Büyükşehir Belediyesi Bando Takımı eşliğinde kortej yürüyüşü gerçekleştirildi, Katip Çelebi İlkokulu öğrencileri halk oyunları gösterisi sundu.

Denizli Valisi Şükrü Kocatepe, trafik kazalarının, dünya çapında ölüm, yaralanma ve sakatlanma nedenleri arasında ilk sıralarda yer aldığına dikkati çekerek dünya genelinde meydana gelen trafik kazalarında her yıl yaklaşık 1 milyon 300 bin insanın hayatını kaybettiğini, 50 milyondan fazla kişinin de yaralandığını ifade etti.

Trafik kazalarının önlenmesinin başta sürücüler olmak üzere birçok kurum ve kuruluşun sorumluluk bilinci içinde hareket etmesiyle mümkün olabileceğine işaret eden Kocatepe, "Toplumumuzda maalesef trafik kazalarından doğrudan veya dolaylı herkese zarar veren bir afet olduğu yeterince anlaşılamamıştır. Bu nedenle, yapılacak eğitim faaliyetleri ile kamuoyumuzun trafik kazaları, bunların sonuçları, toplumumuza getirdiği maddi ve manevi zararları hakkında bilgilendirilmesine ve böylece toplumsal bilinç oluşturulmasına yönelik çalışmaların artırılarak devam ettirilmesi gerekmektedir" dedi.

- Trafik bilinci oluşturmak için sergi açıldı

Meydanda kurulan stantlarda, Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, Büyükşehir Belediyesi, Sağlık Müdürlüğü, Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ile Karayolları ekipleri, kaza kırım ve kurtarma ekipmanlarını tanıttılar, vatandaşlara trafik ve karayolları ile ilgili uyarı ve bilgi broşürleri dağıttılar.

Kaza yapmış bir otomobil ile motosiklet ile standarda uygun olmadığından kaza sırasında kırılan bir kaskın sergilendiği meydanda ayrıca emniyet kemerinin önemine dikkati çekmek için Eskişehir Trafik Polis Eğitim Merkezi Müdürlüğünün simülasyon aracına vatandaşlar bindirildi. Kaza yaparak takla atan bir aracı simule eden araca binenler, emniyet kemerinin önemini yaşayarak görme imkanı buldu. 

Simülasyon aracına binen ticari taksi şoförü Erol Akyel, "Devamlı emniyet kemerini takarım. Similasyon aracında emniyet kemeri bağlı olduğu için hiçbir şekilde düşmedim, sağa sola savrulmadım. Bütün şoförlere ve yolculara emniyet kemerlerini takmalarını tavsiye ediyorum" dedi.

Similasyon aracına binen Elvan Yerli ve Celil Çobanoğlu da emniyet kemerinin önemini ve hayat kurtardığını daha iyi anladıklarını ifade ettiler. 

Bu arada etkinlikte, trafikte görevli ve başarılı çalışmaları ile farkındalık oluşturan polis memuru, jandarma, belediye ve sağlık personeline başarı belgesi, hatasız araç kullanan nakliye, taksi ve servis şoförlerine ise plaket ve çeşitli hediyeler verildi. Hafta dolayısıyla okullarda düzenlenen resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrenciler de ödüllendirildi. 

Denizli Valisi Kocatepe, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, İl Emniyet Müdürü Hüseyin Namal, İl Jandarma Komutan Vekili Dr. Albay Mürşit Kuyumcu ve diğer protokol üyeleri stantları gezdi.