Kuru yemiş fiyatlarında düşüş

Kuru yemiş fiyatlarında düşüş
Kuru yemiş fiyatlarında düşüş
- Perakende kuru yemiş ve kuru meyve fiyatları, bu sezon üretimin tekrar artmasıyla düşmeye başladı - TÜKSİAD Başkanı Çaputçu: - "Geçen yıl 3,3 milyar dolar olan toplam ihracatın, bu yıl özellikle fındık rekoltesinin artmasıyla 3,9 milyar dolara çıkacağını tahmin ediyoruz"

DENİZLİ (AA) - İBRAHİM SÜZER - Perakende kuru yemiş ve kuru meyve fiyatları, bu sezon üretimin artmasıyla gerilemeye başladı.

Tüm Kuruyemiş Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜKSİAD) Başkanı Muammer Çaputçu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, don ve aşırı yağış gibi olumsuz hava koşulları nedeniyle tarımsal üretimin zarar gördüğünü söyledi.

Türkiye 'nin en önemli tarımsal ihracat ürünlerinden fındık, Antep fıstığı, kuru incir ve kuru kayısı üretiminde tarihi düşüşlerin yaşandığı geçen sezonda fiyatların da rekor kırdığına dikkati çeken Çaputçu, fiyatlara bağlı olarak vatandaşın da bu ürünleri tüketmekten kaçındığını anlattı.

Yeni sezonda üretimin tekrar yükselmesiyle fiyatların da gerilemeye başladığını anlatan Çaputçu, şunları kaydetti:

"Geçen yıl özellikle fındıkta çok büyük fiyat artışları yaşadık. Geçen yıl 450 bin ton civarında gerçekleşen fındık üretimi, bu yıl 650-700 bin ton civarında beklenmektedir. Tüketici bazında 80-90 liraya çıkan fiyatlar, bu sene 40-50 liraya düşmüş durumda. Antep fıstığında da perakende fiyatında yüzde 25'lik bir gerileme söz konusu. Geçen yıl 50 lirayı bulan fiyatlar, bu sıralar 40 lira bandına geriledi. Kuru meyvelerde de benzeri gelişmeler var. Örneğin kuru kayısıda 35-40 lira olan kilogram fiyatı 25 lira, kuru incirde 35 liradan 25 lira seviyesine gerileme var. Kuru yemiş ürünlerinde fiyatların geçen yıla göre ortalama yüzde 35 oranında düştüğünü görüyoruz. Genel olarak iyi bir sezon bekliyoruz."

-"Fiyatlardaki gerileme iç tüketimi tekrar artıracak"

Fiyatlardaki gerilemenin iç tüketimi canlandıracağını, ihracatta da rekabet gücünün artacağını vurgulayan Çaputçu, özellikle Türkiye'nin  dünya tüketiminin yüzde 70'ini karşıladığı fındıktaki üretimin yükselmesinin sevindirici olduğunu ifade etti.

Çikolata ve şekerleme endüstrisinin vazgeçilmez ürünlerinden fındıkta ciddi bir ihracatın bulunduğuna işaret eden Çaputçu, şöyle devam etti:

"Kuru yemiş ürünlerinde 2014 yılındaki ihracatımız 2,2 milyar dolar civarındaydı, bu yıl özellikle fındık rekoltesinin artmasıyla bu rakamın 2,5 milyar dolara çıkacağını tahmin ediyoruz. Tamamı yerli girdi olan bu ürünlerde döviz kurlarındaki artış da avantaj yaratacak. Dünya ticaretinin yaklaşık yüzde 60'ını yönlendirdiğimiz kuru üzüm, kuru incir ve kuru kayısıda da ihracatımızın 1,1 milyar dolardan 1,4 milyar dolara kadar çıkacağını tahmin ediyoruz. Kuru yemiş ve kuru meyvede toplam ihracatın 3,3 milyar dolardan 3,9 milyar dolara çıkacağını düşünüyoruz."


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  Döviz

  ,

  Türkiye

  ,

  Hava

  ,

  lira

  ,

  sezon