Mevsimlik tarım işçilerinin durumu görüşüldü

Mevsimlik tarım işçilerinin durumu görüşüldü
Mevsimlik tarım işçilerinin durumu görüşüldü
DENİZLİ (AA) - Denizli İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi toplantısında mevsimlik gezici tarım işçilerinin durumu ele alındı. Vali Şükrü Kocatepe...

DENİZLİ (AA) - Denizli İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi toplantısında mevsimlik gezici tarım işçilerinin durumu ele alındı. 

Vali Şükrü Kocatepe başkanlığında yapılan toplantıda, mevsimlik tarım işçisi olan ilçelerde, Toplum Sağlığı Merkezlerinde işçilere yönelik ekipler kurulması, bu ekipler tarafından mevsimlik gezici tarım işçilerinin yaşam ve çalışma alanlarının sağlık yönünden değerlendirilmesi karara bağlandı. 

Toplantıda ayrıca aynı kesime ilişkin 15-49 yaş kadın , gebe, lohusa, bebek ve 12-59 ay çocukların izlemleri ve aşılarının aylık dönemler halinde takibi, halk sağlığını tehdit eden problemlerin, ilgili kurum ve kuruluşlarla koordineli olarak çözülmesi kararlaştırıldı.

Mevsimlik tarım işçilerinin geçici olarak konakladığı alanlarda, belediyelerin yaşam alanlarında sivrisinek, akrep, yılan, karasinek, kene gibi haşerelerle mücadele etmesi, işçilerin zorunlu eğitim çağındaki çocuklarının eğitimlerini devam ettirilebilmesi için İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından gerekli tedbirlerin alınması istenen toplantıda, mevsimlik tarım işçilerinin konaklayacağı alanların İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından belediye ve muhtarlıklar ile müştereken tespit edilmesine karar verildi.  

-Taşımacılığa kontrol

Toplantıda, mevsimlik tarım işçilerinin göç dönemleri ile geçici konaklama alanlarından çalışma yerlerine ulaşımları konusunda da karar alındı. Buna göre, mevsimlik işçilerin nakillerinin yolcu taşımaya uygun, koltuk sigortalı ve ruhsatlı vasıtalarla yapılması konusunun jandarma ve emniyet ekiplerince kontroller yapılacak.

Toplantıya, Denizli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ali Değirmenci, İl Sağlık Müdürü Şükrü Arpacı, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Fiktret Büyüksoy, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Sezgin Kutlu, Kamu Hastaneleri Birliği adına Op. Dr. Kadir Gökhan Saçkan, Büyükşehir Belediyesi Sağlık Şube Müdürlüğü adına Uzm. Dr. Günay Kanber, Tabip Odası adına Uzm. Dr. İsmail Sancak, Eczacılar Odası adına Osman Özdemir katıldı.