Milletvekili genel seçimi

Milletvekili genel seçimi
Milletvekili genel seçimi
- Denizli'de bir sandık kurulu başkanı, oy kullanma işleminde yönlendirme yaptığı iddiası üzerine görevden alındı

DENİZLİ (AA) - Denizli'nin Sarayköy ilçesinde bir sandık kurulu başkanı, oy kullanma işleminde yönlendirme yaptığı iddiası üzerine görevden alındı.

Sarayköy İlçe Seçim Kurulu, Tosunlar Mahallesi'nde 1065 nolu sandıkta seçmene yönlendirme yaptığı ihbar edilen sandık kurulu başkanı Y.K'yı görevden aldı.

Y.K, gazetecilere yaptığı açıklamada sabah saatlerinde oy kullanmaya gelen bir kadının, okuma yazma bilmediğini belirterek, yardım istediğini, seçim kabininde seçmene oy pusulasındaki partileri ve mührü nasıl vuracağını gösterdiğini belirtti.

Herhangi bir partiyi işaret etmediğini ve yönlendirmede bulunmadığını dile getiren Y.K, "Kadın oyunu kullanıp okuldan ayrıldıktan bir süre sonra yakınları İlçe Seçim Kuruluna şikayetçi olmuşlar. Seçim kurulundan bir görevli ile jandarma , sandık başkanlığı görevimden alındığıma dair kararı tebliğ ettiler" dedi.

Yüksek Seçim Kurulu genelgesinde okuma yazma bilmeyenlerin sandık başkanından yardım alabileceğinin dile getirildiğini anlatan Y.K, kendisine tuzak kurulması ihtimali bulunduğunu ileri sürdü.