MÜSİAD Denizli Metal ve Maden Sektör Kurulu Toplantısı

MÜSİAD Denizli Metal ve Maden Sektör Kurulu Toplantısı
MÜSİAD Denizli Metal ve Maden Sektör Kurulu Toplantısı
- MÜSİAD Denizli Şube Başkanı Biltekin: "İhracatı artırmak ve katma değerli ürünlerin ortaya çıkabilmesi için inovasyon, Ar-Ge, markalaşma ve tasarımın ülke politikası haline getirilmesi gerekiyor"

DENİZLİ (AA) - Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Denizli Şube Başkanı İsmail Biltekin, ihracatı artırmak ve katma değerli ürünlerin ortaya çıkabilmesi için inovasyon, Ar-Ge, markalaşma ve tasarımın ülke politikası haline getirilmesi gerektiğini söyledi

Biltekin, MÜSİAD Denizli Şubesi Metal ve Maden Sektör Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada,  Türkiye 'nin 2002 yılından bu yana her alanda ciddi bir atılım sergilediğini belirtti.

Bu hızlı büyümenin son zamanlarda giderek yavaşlamaya başladığını ifade eden Biltekin, şöyle konuştu:

"Bunun sebebi de açık. Çevremizdeki siyasi otorite boşlukları ihracatımızı etkiliyor. Kuzeyde Ukrayna'da yaşanan savaş, güneyde Irak ve Suriye'deki belirsizlik, Yunanistan'ın yaşadığı ekonomik kriz, adamlarımızı etkiledi. Ancak Türkiye bunlara rağmen büyümesini gerçekleştirdi. Bizim önümüzde bir hedef var. 2023 yılında 500 milyar dolarlık ihracat yapılacak. Buna katkı koyabilmek için neler yapılması gerekiyor, bunların üzerinde duracağız. İhracatta katma değerli ürünler geliştirmek istiyorsak Ar-Ge için ayrılan bütçeleri ve şirket içi eğitimleri artırmamız gerekiyor.  Bugün dünya ülkelerinde Ar-Ge için ayrılan paylar yüzde 2,5 seviyelerinde iken, Türkiye'de bu oran gayrisafi yurtiçi hasılanın yüzde 0,95 seviyelerinde seyretmekte. İhracatı artırmak ve katma değerli ürünlerin ortaya çıkabilmesi için inovasyon, Ar-Ge, markalaşma ve tasarımın ülke politikası haline getirilmesi gerekiyor."