Rus rublesinin dolar ve avro karşısında değer kaybetmesi

Rus rublesinin dolar ve avro karşısında değer kaybetmesi
Rus rublesinin dolar ve avro karşısında değer kaybetmesi
- DENTUROD Başkanı Şen: "Rus rublesinin dolar ve avro karşısında değer kaybetmesi, yeni yılda Türk turizmini ve 'beyaz cennet' Pamukkale'ye turist sayısı açısından sıkıntı yaşatabilir"

DENİZLİ (AA) - Denizli Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (DENTUROD) Başkanı Gazi Murat Şen,  Rus rublesinin dolar ve avro karşısında değer kaybetmesinin yeni yılda Türk turizminde sıkıntı yaşatabileceğini belirtti.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TUROFED) Yönetim Kurulu Üyeliği görevini de yürüten Şen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Rusya 'daki krizi tek başına değerlendirmemek gerektiğini, yaşanacak krizin, Ukrayna, Belarus, Kazakistan ve diğer bazı ülkeleri de etkileyeceğini dile getirdi.

Rubledeki değer kaybıyla Antalya 'ya ekim ayında gelen turist sayısının bir önceki yıla göre yüzde 35 düştüğünü, bu düşüşün kasım ayında da aynı oranda sürdüğünü ifade eden Şen, "Başta Rusya olmak üzere özellikle Özbekistan, Kırgızistan, Ermenistan ve Tacikistan'dan gelen turist sayımızda ciddi oranda bir artış var. Bu ülkeler, Türkiye'nin yükselen bir pazarlarındandır. Rus rublesinin dolar ve avro karşısında değer kaybetmesi, yeni yılda Türk turizmini ve ' beyaz cennet' Pamukkale'ye turist sayısı açısından sıkıntı yaşatabilir" diye konuştu.

Rus turistlerin, Türkiye, Antalya ve Denizli turizminde çok önemli bir yere sahip olduğuna dikkati çeken Şen, bu süreci aşmak için Türkiye'nin turizmde yeni pazarları aktif hale getirmesi gerektiğine işaret etti.

Pamukkale'ye yılın 9 aylık diliminde yabancı turist girişlerinde yüzde 11'lik bir artış yaşandığını belirten Şen, şöyle konuştu:

"Tanıtım çalışmalarımızı iyi yapmamız lazım. Mevcut durumda yabancı tur operatörlerinin fiyat indirim taleplerine karşı tüm Türkiye'deki tesislerin dik duruşu birlikte sergilemesi gerekmektedir.

Türkiye'nin 9 aylık yabancı ziyaretçi artış sayısının yüzde 6,1 olduğu düşünülürse, yüzde 11'lik artış rakamının Denizli turizmciler açısından sevindiricidir. Artışın en azından hali hazırdaki olumsuz Rus pazarındaki gelişmelere karşı 2015'de mevcut rakamları korumamız gerekir. Yükselen bir destinasyon olan Pamukkale örenyerinin iyi bir tanıtımla bunu başarabilir. Ama asıl temennimiz Türkiye turizminin 2015 yılını kayıpsız atlatılmasıdır."