"Sivil Toplum Diyaloğu İçin Sanat Projesi"

"Sivil Toplum Diyaloğu İçin Sanat Projesi"
"Sivil Toplum Diyaloğu İçin Sanat Projesi"
- Denizli'de proje kapsamında 17 sanatçı "Ayrımcılık ve Nefret Söylemiyle Mücadele" temasıyla plastik sanat alanında eserler ve tablolar üretecek

DENİZLİ (AA) - Denizli'de bir hafta boyunca 13'ü Türk, 4'ü İtalyan toplam 17 sanatçının "Sivil Toplum Diyaloğu İçin Sanat Projesi" kapsamında, "ayrımcılık ve nefret söylemiyle mücadele" temasıyla plastik sanat alanında eserler ve tablolar üreteceği bildirildi.

Kentte faaliyet gösteren Cafer Sadık Abalıoğlu Eğitim ve Kültür Vakfı, " Avrupa Birliği Sivil Toplum Örgütleri Arasında Diyaloğu Geliştirme Hibe Programı" çerçevesinde hazırladığı projeyi ulgulamak için harekete geçti.

Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği ve İtalyan Lunaria Vakfı'yla birlikte uygulanan projede, Bedri Baykam, Mustafa Karyağdı, Ahmet Yeşil, Barış Sarıbaş, Burçin Erdi, Bozkaya Aldaş, Pınar Partanaz, Firuzan Şimşek, Irmak Dönmez, Deniz Sağdıç May, Onur Çetin, Tijen Şikar Parla ve Turan Büyükkahraman ile Antonella Spada, Darıo Agrımı, Claudıa Gıannulı ve Sergio Andreis'in yer aldığı 4 İtalyan sanatçı çalışmalarına başladı. 

 Cafer Sadık Abalıoğlu Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Ali Abalıoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, proje kapsamında sanatçıların üreteceği eserlerle "ayrımcılık ve nefret" söylemine dikkat çekileceğini ifade ederek, eserlerin dünya barışına katkı koyması temennisinde bulundu.

Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği Başkanı Ressam Bedri Baykam da son günlerde dünyada "nefret ve ırkçılık" söylemlerinin çoğaldığını belirterek, "İnsan insandır. Din, dil ve ırk ayrımı olmamalıdır. Bu çalışmada usta ressamlar eserleriyle her türlü ayrımcılık ve nefret söylemiyle mücadele edecek" dedi.

Proje kapsamındaki 17 sanatçının katıldığı etkinliğin 24 Ocak'ta son bulacağı, çalışmaların Denizli ve İstanbul 'da sergileneceği belirtildi.