Takılan pil ile ağrılarından kurtuldu

Takılan pil ile ağrılarından kurtuldu
Takılan pil ile ağrılarından kurtuldu
- Denizli'de vücudundaki ağrılardan dolayı günlük yaşamını sürdürümez hale gelen hasta, takılan pille sağlığına kavuştu

DENİZLİ (AA) - Denizli'de vücudundaki ağrılardan dolayı günlük yaşamını sürdüremez hale gelen ve tedavilere yanıt alamayan 66 yaşındaki hasta, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Tıp Fakülkesi Hastanesinde takılan pil ile sağlığına kavuştu.

Bel, kalça, bacak ağrıları nedeniyle günlük yaşamını sürdüremez hale gelen Mehmet Ergün, PAÜ Tıp Fakültesi Hastanesine başvurdu. Yapılan tedavilere hiçbir yanıt alınmayan Ergün'e, Algoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ercan Gürses tarafından ağrı pili takıldı. Ergün, pil sayesinde ağrılarından kurtularak sağlığına kavuştu.

Prof. Dr. Ercan Gürses, tedavisi başarısız olan bel fıtığı, sinir yaralanmaları ya da omurgaya yerleştirilen protez ameliyatlarından sonra bazı hastalarda ağrının geçmediği gibi kimi zaman daha da artabildiğini belirtti.

Tedaviye dirençli ağrıların ağrı pili takılarak iyileştirilmesinin mümkün olduğunu ifade eden Prof. Gürses, şunları kaydetti:

"Tekrarlanan ameliyatlar, ilaçlar, fizik tedavi, girişimsel ağrı tedavileri gibi yöntemler çare olmadığında sürekli ağrı çekme hastanın fiziksel, sosyal ve psikolojik yaşamını olumsuz etkilemektedir. Böyle hastalarda ağrı pili uygulamaları ile ağrının ortadan kaldırılması mümkün olmaktadır. Sadece gelişmiş merkezlerde uygulanan bu yöntem son 1 yıldır PAÜ Hastanesi Ağrı Kliniğinde de başarıyla uygulanmaktadır. Pilin yerleştirilmesi lokal anestezi ile radyolojik görüntüleme eşliğinde hasta ile sürekli iletişim kurularak yapılmaktadır. Ağrı pili omurgaya yerleştirilen elektrot ve cilt altına yerleştirilen pil olmak üzere iki parçadan oluşmaktadır. Cilt altına yerleştirilmiş olan pil hasta tarafından dışarıdan kablosuz olarak programlanabilmekte ve tam olarak kapatılıp yeniden çalıştırılabilmektedir."