Tataristan Cumhurbaşkanı Minnihanov Denizli'de

Tataristan Cumhurbaşkanı Minnihanov Denizli'de
Tataristan Cumhurbaşkanı Minnihanov Denizli'de
- Cumhurbaşkanı Minnihanov: "Bizler de sizlerle birlikte ülkenin ne şekilde ve güzel geliştiğini görüyoruz. Hükümetinizin yaptıklarını gerçekten destekliyoruz. Onların destekleri de bizim için çok önemli" - Ekonomi Bakanı Zeybekci: "Türkiye'nin hammadde ve enerji ihtiyaçlarını, sürdürülebilir şekilde garanti altına almak, ayrıca Türkiye'nin enerji ihtiyaçlarının bu coğrafyadan teminini sağlamak, diğer taraftan Türk ekonomisinin, ihracatının önünde dağıtım ve tüketim kanalları üzerinde de ortak yatırımlar yapmak ve hakimiyet kurmak gibi taleplerimizin en önemli yeri Rusya Federasyonu ve Tataristan'dır"

DENİZLİ (AA) - Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye 'nin hammadde ve enerji ihtiyaçlarının sürdürülebilir şekilde garanti altına alınması ve sağlanmasında, Rusya Federasyonu ve Tataristan'ın önemli bir yeri olduğunu belirtti.

Rusya Federasyonu'na bağlı Tataristan Özerk Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin daveti üzerine beraberindeki heyetle Denizli'ye geldi. 

Çardak Havaalanında Bakan Zeybekci ve ilgililer tarafından karşılanan Minnihanov, Denizli OSB'ye geçerek, buradaki bazı tekstil firmalarını gezdi, yetkililerden bilgi aldı.

Minnihanov gazetecilere yaptığı açıklamada, yılda bir kaç kez Türkiye'ye geldiğini, ülkeler arasında yakın ilişki kurduklarını belirterek, Türkiye Cumhuriyeti'nde bir çok bölgeyi görme fırsatı sağladığı için Bakan Zeybekci'ye teşekkür ettiğini söyledi.

İki ülke arasındaki yakınlaşmanın, işbirliğinden ve yakın temastan kaynaklandığını ifade eden Minnihanov şöyle devam etti:

"Türkiye Cumhuriyeti hükumetinin, Tataristan'a göstermiş olduğu özel ilgi çok önemli. Bunu hissediyor ve görüyoruz. Şu anda Tataristan'da yaklaşık 280 ortak Türk-Tatar işletmesi kurulmuş durumda. Ülke geneline bakıldığında en büyük ortak işletmelerin bulunduğu bölgemiz Tataristan sayılıyor. Bizim cumhuriyetimiz içerisinde yatırımların dörtte biri Türk yatırımlarıdır. Alabuga özel ekonomik bölgemizde 3 tane büyük işletme, fabrika kurulmuş, çalışmaya başlamıştır. İki tane de fabrikada tamamlanmak üzeredir."

Minnihanov, sanayi bölgelerinin kurulması, adamlarıyla ilişkiler, yatırımcıların çekilmesi gibi konularda Türkiye'nin büyük tecrübesi olduğunu, işbirliğinden bilgi ve tecrübe kazandıklarını belirtti. 

Ticari ilişkilerin dışında eğitim , kültür, tıp alanlarında da önemli işbirliği yapıldığını vurgulayan Minnihanov, Tataristan ve Türkiye arasında her gün uçuş düzenlendiğini hatırlatarak, "Bizler bu uçuşların günde ikiye çıkartılmasını, başka şehirlere uçuşların yapılmasını istiyoruz. Tataristan vatandaşları gerçekten Türkiye'de tatil yapmayı çok seviyor, aynı şekilde iş çevreleri için de bu çok önemli" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Minnihanov, Türkiye'de önemli temaslarda bulunacaklarını dile getirerek, "Bizler de sizlerle birlikte ülkenin ne şekilde ve güzel geliştiğini görüyoruz. Hükümetinizin yaptıklarını gerçekten destekliyoruz. Onların destekleri de bizim için çok önemli. Bu sebepten çok memnuniyet duyuyoruz" dedi.

Ekonomi Bakanı Zeybekci ise son dönemde Rusya Federasyonu ile ekonomik ve ticari anlamda kurulan iyi ilişkilerde Tataristan'ın önemli rol aldığını, bu başarının Cumhurbaşkanına ait olduğuna belirtti.

İki ülkenin yakın işbirliği içinde olduğunu ifade eden Zeybekci, Rusya'daki yaklaşık 10 milyar dolarlık Türk yatırımın 2 milyarlık dolarlık kısmının Tataristan'da olduğunu belirtti.

Türkiye'deki yatırımcılara, dünyanın her yerinde, özellikle kültür coğrafyası olarak gördükleri yakın coğrafyada yatırım önerdiklerini kaydeden Zeybekci, "Türkiye'nin hammadde ve enerji ihtiyaçlarını sürdürülebilir şekilde garanti altına almak, ayrıca Türkiye'nin enerji ihtiyaçlarının bu coğrafyada temini anlamında bunu sağlamak, diğer taraftan Türk ekonomisinin, ihracatının önünde dağıtım ve tüketim kanalları üzerinde de ortak yatırımlar yapmak ve hakimiyet kurmak gibi taleplerimizin en önemli yeri Rusya Federasyonu ve Tataristan'dır" ifadesini kullandı. 

Zeybekci, Tataristan'daki yatırımları gördüğünde etkilendiğini, Türk yatırımlarının bundan sonra da üst düzeyde devam edeceğine inandığını dile getirerek, "Rusya ve Türkiye arasında imzalanan serbest ticaret anlaşmasıyla birlikte, gerek Rusya, gerekse Rusya'nın içindeki parlayan yıldız Tataristan ile ticaret ve yatırımlar artacaktır" diyerek sözlerini tamamladı.