Türkiye'den seçim manzaraları

Türkiye'den seçim manzaraları
Türkiye'den seçim manzaraları
- Düğün günleri genel seçimlerin yapıldığı bugüne denk gelen çok sayıda çift, sandık başına gelinlik ve damatlıklarla gitti - Yaşlı ve yatalak hastalar okullara ambulanslarla taşınırken, Denizli'deki bir hasta ise oyunu ambulansta kullandı

İZMİR (AA) - 25'inci Dönem Milletvekilliği Genel Seçimi için sandık başına gidilen yerler ilginç manzaralara sahne oldu. 

Düğün günleri genel seçimlerin yapıldığı bugüne denk gelen çok sayıda çift sandığa gelinlik ve damatlıkla giderken, yatalak hastalar ve yaşlılar ise sandık başlarına ambulanslarla taşındı.

Aydın'ın Efeler ilçesinde, Atatürk Anadolu Lisesine gelin arabasıyla gelen Yazgülü ve Bilgehan Işıklı çifti, oy kullanmaya gelen vatandaşların ilgi odağı oldu. Gelin ve damadı gören bazı vatandaşlar, ilk kez böyle bir şeye şahit olduklarını dile getirdi.

Okulun birinci katındaki sınıfa çıkan Işıklı çifti, oylarını kullanarak, 2247 numaralı sandığa zarflarını birlikte attı. 

Gelin Yazgülü Işıklı, AA muhabirine, "Böylesine özel bir günün seçim gününe denk gelmesi bizim için sürpriz oldu. Gelinlikle oy kullanma şansı yakaladım. Bu çok güzel bir duyguymuş. İnsanların da çok hoşuna gitti. Gelinlikle oy kullanmak zormuş ama bizim için hiç unutulmayacak bir hatıra oldu" dedi. 

Damat Bilgehan Işıklı da demokratik duyarlılıklarını elden bırakmadıklarını ifade etti.

Manisa'nın Turgutlu ilçesinde de İrfan Zeybek ve Aysel Güçlü çifti, gelinlik ve damatlıkla sandık başına giderek oylarını kullandı.

Turgutlu Namık Kemal İlköğretim Okulunda bulunan 1377 numaralı sandığa giden çift, oylarını kullandılar. 

Okulda vatandaşların alkışlarıyla karşılanan gelin Aysel Güçlü, "Düğünümüzle genel seçimlerin aynı güne gelmesi bizleri çok mutlu etti. Hiçbir zaman unutmayacağımız bir tarih olarak anılarımıza girecek. Her yıl bugünü mutlu günümüz olarak kutlayacağız. Bizim mutlu günümüz olan bugün inşallah ülkemize de mutluluk getirir" diye konuştu.

- Oyunu ambulansta kullandı

Denizli'nin Pamukkale ilçesi Fatih Mahallesi'nde ikamet eden ve evde sağlık hizmeti alan Selahi Acar (81), ambulansla 2113 numaralı sandıkta oy kullanmak üzere Hacı İbrahim Cin Ortaokuluna götürüldü. 

Sağlık ekiplerinin, asansör olmayan okulda hastanın okulda oy kullanmasının sıkıntı oluşturacağını sandık başkanına bildirmesi üzerine, ilçe seçim kurulu kararıyla Acar'ın ambulansta oy kullanmasına izin verildi.

Sandık başkanı ve diğer görevliler ambulansa gelerek, Selahi Acar'a oyunu nasıl kullanacağını anlatarak, oy pusulası, mühür ve zarfı verdiler. Ambulansın kapısı kapatıldıktan sonra oyunu kullanan Acar, kapalı zarfı sandık başkanına teslim etti.

Denizli'de, evde sağlık hizmeti alan 8 hastanın da oy kullanacağı yerlere ambulanslarla götürüldükleri bildirildi.

- 111 yaşında oy kullandı

Manisa'nın Turgutlu ilçesinde 17 gün sonra 112 yaşına basacak Ayşe Karabüber, oyunu kullandı.

Yiğitler Mahallesi'nde ikamet eden 2 çocuk ve 7 torun sahibi Karabüber, Turgutlu Namık Kemal İlköğretim Okulundaki 1310 numaralı sandıkta, oğlu ve torununun yardımıyla oyunu kullandı.

Görevlilerin yoğun ilgisiyle karşılaşan Karabüber, "Asırlık yaşımda kaç seçimde oy kullandığımı hatırlamıyorum. Bugün kullandığım oyum inşallah hayırlara vesile olur. Bu seçim tüm ülkemize hayır getirir inşallah" dedi.

Salihli'de de iki ayağı olmayan 75 yaşındaki Erol Baytan, ambulansla gittiği Sekine Evren Anadolu Lisesinde oyunu kullandı.

- Huzurevi sakinleri sandık başına gitti

Ankara 'nın Çubuk ilçesindeki Abidin Yılmaz Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinde kalan sakinler için özel servis hazırlandı. Huzurevi sakinleri, oylarını refakatçilerin yardımıyla Türk Telekom Ortaokulunun giriş katındaki sınıfta kullandı. 

İlçede engellilerin de sandık başlarına erken saatlerde gittikleri gözlendi. Ortopedik engelliler, yürüme güçlüğü çeken yaşlılar ve görme engelliler, binaların üst katlarında bulunan sandıklara ulaşmak için merdivenleri çıkmakta bir hayli zorlandı. Engellilere yakınları ve sandık görevlileri yardımcı oldu.

-Sahiller doldu

Ege'de, genel seçimde oyunu kullanan pek çok vatandaş, günün geri kalan kısmını sahilleri doldurarak geçirdi.

Kuşadası ve Didim'de sabah saatlerinde oy kullanma işlemini tamamlayan seçmenler, hava sıcaklığının 31, deniz suyu sıcaklığının ise 24 derece ölçüldüğü Kadınlar Denizi, Kuştur, Sevgi ve Milli Park plajlarına akın etti.

- Konya

Beyşehir ilçesindeki Hacıakif Mahallesi'nde ikamet eden kısmı felçli Emine Atçı (85), Beyşehir Belediyesine ait hasta nakil aracıyla oy kullanacağı Beyşehir Lisesine götürüldü.

Araçtan oğlu ve yakınlarının yardımıyla indirilen yaşlı kadın, okul bahçesinin merdivenlerinden inip çıkarken de oldukça zorlandı. 

Atçı, oğlunun yardımıyla oyunu kullanabildi. Yürümekte zorlanan Emine Atçı, daha sonra tekrar hasta nakil aracına bindirilerek evine götürüldü.