Üç parti "çevre kirliliğine" karşı anlaştı

Üç parti "çevre kirliliğine" karşı anlaştı
Üç parti "çevre kirliliğine" karşı anlaştı
- Denizli'de AK Parti, CHP ve MHP il başkanları, seçim kampanyası sırasında gürültü ve görüntü kirliliğinin önüne geçmek için protokol imzaladı

DENİZLİ (AA) - Denizli'de AK Parti , CHP ve MHP il başkanları, 1 Kasım'da yapılacak seçim dolayısıyla sesli tanıtım ve reklam kampanyası yapmamak, parti binası dışında bayrak ve afiş asmamak için protokol imzaladı.

AK Parti İl Başkanı Necip Filiz, CHP İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu ve MHP İl Başkanı Yasin Öztürk, genel seçimler öncesinde uygulanacak konularda protokol imzalamak üzere, Denizli Gazeteciler Cemiyetinde bir araya geldi.

AK Parti İl Başkanı Filiz, il başkanlarının Denizli'de temiz siyaset yapmanın bir göstergesi olarak buluştuklarını belirterek, "Önümüzdeki 1 Kasım seçimleri dolayısıyla sesli tanıtım ve reklam kampanyası yapmamak için iyi niyet anlaşması olarak bir protokol imzalayacağız. 1 Kasım seçimlerinin başta Denizlimiz olmak üzere ülkemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum" dedi.

CHP İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu ise Denizli'de  Türkiye 'ye model olacak bir siyasetin gerçekleştiğini belirtti. 

Siyaset çemberi içerisinde birlik, kardeşlik, kavgasız ve barış içerisinde bir seçimin nasıl yapılması gerektiği konusunda mutabakat hazırladıklarını anlatan Çavuşoğlu "Yaşadığımız coğrafyayı ne kadar az kirletiriz düşüncesiyle çıktığımız bu yolda bugün bir noktaya geldik. Bu sadece Denizli'de üç parti ile sınırlı kalmasın, Denizli'yi kirletmeden kimseyi rahatsız etmeden bir seçim kampanyası götüreceğiz" diye konuştu.

MHP İl Başkanı Yasin Öztürk de seçim güvenliği ve kampanya hakkında il başkanları ile uzlaşma konusunda görüşmeler yaptıklarını ifade etti.

Ortak bir protokol oluşturduklarını kaydeden Öztürk "Burada bahsettiğimiz protokol, toplumsal hassasiyet noktasında özelilikle görüntü ve gürültü kirliği ön plana çıkmakta. İnşallah imzalayacağımız bu protokoldeki uygulamalar bundan sonra tüm Türkiye'de hayata geçer" dedi.

- Çevre protokolü

Konuşmaların ardından, seçim öncesi uygulayacakları üç maddelik protokolü imzalayan il başkanları, birlikte caddede yürüyerek Delikliçınar Meydanı'ndaki Denizli'nin sembolü cam horoz heykeli önünde ele ele fotoğraf çektirdi. 

İmzalanan protokole göre, seçim sürecinde şehir merkezi ve tüm ilçelerde araçlarla sesli tanıtım, müzikli yayın ve reklam kampanyası düzenlenmeyecek.

Herhangi bir partinin genel başkanının Denizli'ye gelmesi durumunda iki gün önceden araçlarla sesli tanıtım ve reklam kampanyası yapılabilecek. 

Mahalle mitingi yapacak olan parti bir gün önce sesli tanıtım yapabilecek. Seçim sürecinde üç parti de seçim kanununda belirlenen seçim yasaklarına uyacak.

Parti teşkilatları ve seçim büroları dışında hiçbir yere partilerin bayrak ve afişleri asılmayacak. Seçim sürecinde şehir merkez ve tüm ilçelerde araç konvoyu oluşturulmayacak.