"1. Uluslararası Müzik ve Dans Kongresi"

"1. Uluslararası Müzik ve Dans Kongresi"
"1. Uluslararası Müzik ve Dans Kongresi"
- DÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Eyigün, "Diyarbakır'ın asıl kimliği şiddet ve terör değil, asıl kimliği, medeniyet, hoşgörü ve centilmenliktir"

DİYARBAKIR (AA) - Dicle Üniversitesi (DÜ) Rektör Yardımcısıı Prof. Dr.  Sabri Eyigün, "Diyarbakır asıl kimliği şiddet ve terör değil, asıl kimliği, medeniyet, hoşgörü ve centilmenliktir" dedi.

DÜ Uygulama Otelinde basın toplantısı düzenleyen Eyigün, DÜ'de 6-8 mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan "1. Uluslararası Müzik ve Dans Kongresi" hakkında bilgi verdi.

Diyarbakır'ın bir hoşgörü ve medeniyet kenti olduğunu belirten Eyigün, "Diyarbakır asıl kimliği şiddet ve terör değil, asıl kimliği, medeniyet, hoşgörü ve centilmenliktir. Diyarbakır'ın asıl kimliğini, hem Diyarbakır'a göstermek, kendilerinin farkındalığını artırmak hem de Dünyadan ve   Türkiye 'nin çeşitli kentlerinden gelenlere bunu göstermektir" dedi.

Yapılan sanatsal etkinliklerle Diyarbakır'ı Dünya 'ya ve Türkiye'ye turizm açısından açmak olduğunu vurgulayan Eyigün, şöyle konuştu:

"Üniversitenin görevi bilim ve sanat üretmektir. Diyarbakır sanat kentidir. Diyarbakır'ın siyasal gündemi bir çok konunun önüne geçebiliyor. Siyasetin cazibesinden dolayı, buradaki siyasi anlamda en küçük bir etkinlik, çok daha büyük ses getirip Türkiye gündeminde yer edinirken Diyarbakırlı öğrencilerin yaptığı 500 sanat eseri gündeme gelmeyebiliyor. Diyarbakır, spor , bilim, kültür ve teknik üretiyor bütün bunlar daha önemli olması gerekirken maalesef siyaset öne çıktığı için iyice zihinlerde oturtamadık. Belki de sıkıntı burdan geliyor."

Toplantıya, Dicle Üniversitesi Devlet konservatuvarı Müdürü Doç. Dr. Kürşat Gülbeyaz da katıldı.