''14 Mayıs Eczacılık Günü''

''14 Mayıs Eczacılık Günü''
''14 Mayıs Eczacılık Günü''
DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır Eczacılar Odası, ''14 Mayıs Eczacılık Günü'' nedeniyle basın açıklaması yaptı.Tarihi İskender Paşa Konağı'nda yapılan...

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır Eczacılar Odası, ''14 Mayıs Eczacılık Günü'' nedeniyle basın açıklaması yaptı.

Tarihi İskender Paşa Konağı'nda yapılan basın toplantısında açıklama yapan Diyarbakır Eczacı Odası Odası Genel Sekreteri Ümran Duran Yalın, meslektaşları ile Türkiye 'de modern ve bilimsel eczacılığın 176. yılını kutlamanın gururunu yaşadıklarını söyledi.

Her iki eczacıdan birinin zor durumda olduğunu ileri süren Yalın, ilaç harcamalarında tasarruf adına uygulamaya konulan düzenlemelerin ilaç fiyatlarında yarattığı düşüşler nedeniyle eczane ekonomilerinde geniş ölçekli kayıpların yaşanmasına neden olduğunu belirtti.

Türkiye'nin Avrupa ülkelerinde un ucuz ilacını bulundurduğunu iddia eden Yalın şöyle konuştu:

"İlacın alınabilir ve bulunabilir olması taraftarıyız. Hem kamu ekonomisinin korunmasında hemde ilaca erişim hakkı bakımından bunun gerekli olduğunu düşünüyoruz. Ancak ilaç fiyatlarının sürekli olarak düşmesi geliri sadece buna bağlı olan eczacıları ekonomik anlamda zor duruma sokmaktadır. Günlük tedavi ve kanser ilaçlarının hastanede verilmeye başlanması bazı ilaçlarda ruhsat almaması gibi uygulamalar nedeniyle eczane pazarı gün geçtikçe daralıyor."

Yalın, eczacının artan eczane işletim masraflarını karşılamayacak duruma gelmesi nedeniyle nitelikli ilaç hizmeti konusunda büyük bir tehdit oluşturduğunu ifade etti.

Yalın şunları kaydetti:

"Eczacıların ve eczanelerin sorunlarının çözülmesi, sağlık alanında daha etkin bir rol üstlenmelerini ve ülke insanına verecekleri hizmetin kalitesinde artışı beraberinde getirecektir. Özellikle hastanelerde eczacılara yeni istihdam alanları açılmalıdır. Sayısı 42'e çıkan eczacılık fakültelerine artık yenileri eklenmeden var olanlar birleştirilsin. Eczacılara verdikleri ek hizmetler için meslek hakkı ödenmelidir. Kamu eczacıların özlük haklarının ve çalışma koşullarının iyileştirilmesini talep ediyoruz."