18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 101. Yılı

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 101. Yılı
18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 101. Yılı
- Kulp'ta, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 101. yılı dolayısıyla tören düzenlendi.

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 101. yılı dolayısıyla tören düzenlendi.

Eski Mahalle'de bulunan Kara Şehitliği'nde düzenlenen tören, şehitlik anıtına çelenk sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Kulp Kaymaklığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı çok amaçlı salonunda devam eden törende, Jandarma Komando Teğmen Erkan Altıparmak, günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı.

Altıparmak "Bugün, bir ulusun küllerinden yeniden dirilerek var oluş mücadelesi verdiği, yenilgiler ve toprak kayıpları ile uzun yıllar süren umutsuzluğa ve kötü gidişe son vererek yeniden itibar kazandığı, harp tarihine altın harflerle yazılmış bir kahramanlık destanı olan Çanakkale Deniz Zaferi'nin 100'üncü yıl dönümünü kutlamanın da haklı gururunu yaşıyoruz" dedi.

Günün anlam ve önemi ile ilgili kısa film, slayt gösterimi ve şiirlerin okunması ve Yatılı Bölge Ortaokulu öğrencilerinin müzik dinletisiyle devam eden program, şiir, kompozisyon ve resim dallarında dereceye giren öğrencilere hediyeleri verilmesiyle sona erdi.

Törene, Kulp Kaymakamı Fatih Dülgeroğlu, Garnizon Komutanı Jandarma Yüzbaşı İbrahim Güler, Kulp Belediye Başkan Yardımcısı Şener Aktaş, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.