19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı
19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı
- Diyarbakır, Bingöl, Mardin, Siirt, Şırnak ve Batman'da tören düzenlendi

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır, Bingöl, Mardin, Siirt, Şırnak ve Batman'da 19 Mayıs Atatürk 'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı törenle kutlandı.

Diyarbakır'da valilik önünde düzenlenen törene, Vali Hüseyin Aksoy, AK Parti  Diyarbakır milletvekilleri Süleyman Hamzaoğulları, Oya Eronat, Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz ve askeri erkanla vatandaşlar katıldı. Etkinlik, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mehmet Demir, yaptığı konuşmada, gençlerin, ülkenin kalkınmasının en temel dinamiği olduğunu söyledi.

"Atalarımız Çanakkale'de sırt sırta savaşıp, kucak kucağa şehit olmuş. Anadolu insanının torunları atalarının misyonlarını mutlaka yerine getireceklerdir" diyen Demir, "Bugünde vazgeçilmez güç kaynağımız olan milli iradenin yaşatılması için hepimize ve özelikle Atatürk'ün 19 Mayıs'ı armağan ettiği siz gençlere büyük görevler düşmektedir" ifadesini kullandı.

Tören, öğrencilerin şiir okuması, halk oyunları, jimnastik gösterileri ve müzik dinletisiyle son buldu.

- Bingöl

Bingöl Valiliği önünde Atatürk büstüne çelenk sunulmasının ardından program, 60. Yıl Sağlık Meslek Lisesi bahçesinde devam etti.

Törene, Vali Yavuz Selim Köşger, 49. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Murat Aygün, İl Jandarma Komutanı Selahattin Mersin, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Erdal Arıkan, konuşmasında,  Mustafa Kemal Atatürk 'ün 1919'da kazanılan zaferin devam etmesi ve vatanın kalkınması için bugünü gençlere armağan ettiğini belirtti.

Törende, resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

- Mardin

Mardin Valiliği bahçesindeki Atatürk Anıtı'na çelenk sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması sonrası Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürülüğü'nce düzenlenen yürüyüşte öğrenciler, Gençlik Merkezi'ne kadar yürüdü.

Buradaki tören, öğrencilerin şiir okuması, müzik dinletisi, halk oyunları ve wushu takımının gösterisi ile devam etti.

Vali Ömer Faruk Koçak, AK Parti Mardin Milletvekili Gönül Bekin Şahkulubey ve 72. Mekanize Piyade Tugayı Komutanı Tuğgeneral Celalettin Çoban, çeşitli spor dallarında düzenlenen müsabakalara dereceye giren öğrencilere ödüllerini verdi.

Öğrencilerin hazırladığı resim sergisini gezen Vali Koçak, burada yaptığı açıklamada, 19 Mayıs'ın, Türk milletinin yenilmez karakterini temsil ettiğini dile getirdi.

Hürriyetin kıymetinin bilinmesi gerektiğini ifade eden Vali Koçak, şöyle konuştu:

"Hürriyet büyük bir nimet. İnsan bazen elinde bulunan kıymetini bilmez. Başka milletlerin boyunduruğu altına girmiş olanların inançlarını, hürriyetleriyle beraber zenginliklerini, istikballerini, en önemlisi insanlıklarını kaybettiklerini görürüz. Biz de sahip olduğumuz bu hürriyetin kıymetini bilip bundan sonraki bütün işlerimizde sahip çıkmamız gerekiyor."

- Siirt

Siirt'te valilik önündeki törene Vali Mustafa Tutulmaz, kurum müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de katıldı.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Hüsam Olgaç, yaptığı konuşmada, bayramın son yıllarda daha coşkulu kutlandığını kaydederek, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nın 96. yıl dönümüne ulaşmanın mutluluk ve heyecanını hissettiklerini anlattı.

Törende katılımcılar "Arbani Gösteri Grubu" tarafından seslendirilen Arapça, Kürtçe ve Türkçe şarkılarla halay çekti.

- Şırnak

Şırnak'taki törende, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Selahattin Yürenç, valilik bahçesinde Atatürk Anıtı'na çelenk bıraktı. 

Program, şehir stadyumunda devam etti. Buradaki etkinliğe, Vali Ali İhsan Su, 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanı Tümgeneral Abdullah Baysar, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akif Dönertaş, kurum müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Yürenç, burada yaptığı konuşmada, binlerce şehit vererek kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin gençlere emanet olduğunu ifade etti. Yürenç, emaneti gelecek kuşaklara aktarmanın gençlerin sorumluluğunda olduğuna vurgu yaptı.

Konuşmaların ardından, gençlik merkezinde eğitim gören öğrenciler gösteri yaptı.

Güzel Sanatlar Lisesi korosunun seslendirdiği türkülerin ardından, Gençlik Haftası münasebetiyle düzenlenen spor müsabakalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi

- Batman

Batman'da, Atatürk Parkı'nda kutlama töreni düzenlendi.

Vali Azmi Çelik, törende yaptığı konuşmada, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nın aslına uygun bir şekilde kutlandığını söyledi.

Gençlerin bugün için birbirinden güzel etkinlikler hazırladıklarını aktaran Vali Çelik, "Arkadaşlarımız, gençlerimiz güzel bir şekilde hazırlanarak, bayramın özüne uygun çok güzel hazırlıklar yapmışlar. Gençlerimizi, bu dinamizm, azimle ve geleceğe karşı büyük bir hazırlık içinde olmalarını görmek bizi çok sevindirdi. Umutlarımız bir kat daha arttı" diye konuştu.

Törende, Suriye'deki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan çocukların halk oyunları gösterisi beğeni topladı.

Törende sergilenen judo gösterisi sırasında dengesini kaybederek düşen Feride Kılıç'ın (17) omzu çıktı. Genç sporcuya ilk müdahale alandaki sağlık ekiplerince yapıldı. Batman Bölge Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alınan Kılıç'ın sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.