24 Kasım Öğretmenler Günü

24 Kasım Öğretmenler Günü
24 Kasım Öğretmenler Günü
DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır'da 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla tören düzenlendi.İlk tören İl Milli Eğitim Müdürü Adnan Hurata'nın Anıt...

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır'da 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla tören düzenlendi.

İlk tören İl Milli Eğitim Müdürü Adnan Hurata'nın Anıt Park'ındaki Atatürk Anıtı'na çelenk sunumuyla başladı. Burada yapılan saygı duruşu ve okunan İstiklal Marşı'nın ardından tören sonlandı.

Daha sonra Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Merkezi'nde devam eden kutlamaya, Vali Hüseyin Aksoy ve eşi Hülya Aksoy, 7. Kolordu ve Garnizon Komutanı Korgeneral İbrahim Yılmaz, 16. Mekanize Tugay Komutanı Tuğgeneral Savaş Beyribey, İl Emniyet Müdürü Adnan Taşdan, İl Milli Eğitim Müdürü Hurata, kamu kurum müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende konuşan Vali Aksoy, öğretmenler gününü kutlayarak, öğretmenlerin ham maddesi insan olan dünyanın en hassas sanatını icra ettiklerini söyledi.

Son dönemlerde Diyarbakır ve bölgede yaşanan olayların göz önünde tutulması durumunda bu tür olayların kimlerin işine yaradıklarını herkesin bildiğini ifade eden Aksoy, şunları kaydetti:

"Bu olumsuzlukların önüne geçmek, çocuklarımıza, gençlerimize bir arada yaşama, şehrimize, insanımıza, değerlerimize sahip çıkma bilincini aşılama, manevi değerlere bağlılık anlamında çalışma görevi yine en çok siz öğretmenlerimize düşmektedir. Çünkü toplumumuzu ayakta tutacak olan projeyi çizen mimar da bireylerin arasına ilim, irfan ile yoğrulmuş harcı koyarak birbirine saygılı ve kenetlenmiş bir toplumu oluşturacak ustalar da sizlersiniz."

Öğretmenlerin bireysel başarılarının toplumun geleceğini ilgilendirdiğini aktaran Aksoy, "Ülkemizin ve milletimizin geleceğinin inşasında, sizin göstermeniz gereken çaba ve yakalamanız gereken başarı çok daha fazla önem arz etmektedir. Bu nedenle sizlerin yükü hepimizin yükünden çok daha ağırdır" şeklinde konuştu.

Aksoy, görevleri başında şehit edilen ve yaşamını kaybetmiş öğretmenleri rahmetle andıklarını dile getirerek, emeklileri de minnetle andıklarını söyledi.

Hurata ise öğretmenlerin her bir öğrenciyi kendi çocukları olduğu gerçeği ve bilinci ile hareket etmesi gerektiğini ifade etti.

Hurata, "Eğer bir öğrencimizin en değerli zamanını boşa geçirerek ona vermemiz gereken değeri vermez olursak, bir gün kendi çocuklarımızın da aynı olumsuzluklarla karşılaşacağını ve bunun bedelini kendi çocuklarımızda ödeyeceğimizi aklımızdan çıkarmamamız gerekir" dedi.

Programda, günün anlam ve önemine binaen öğrenciler şiir ve kompozisyon okudu. Mesleğe yeni başlayan öğretmenlerin yemin etmesi ve Öğretmen Marşı'nı okumasının ardından emekli öğretmenlere hizmet şeref belgeleri takdim edildi.

Kutlamalar kapsamında, Atatürk Stadyumu'nda Valilik personeli ve eğitimcilerden oluşan takımlar arasında futbol maçı yapıldı.