3 Aralık Dünya Engelliler Günü

3 Aralık Dünya Engelliler Günü
3 Aralık Dünya Engelliler Günü
- Mardin Valisi Koçak: "Engeli her ne olursa olsun, her birey kendisine inanılır ve yeterli destek verilirse her şeyi başarabilir"

MARDİN (AA) - Mardin Valisi Ömer Faruk Koçak, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Koçak, mesajında, engellilerin insan haklarının tam ve eşit ölçüde sağlanması amacıyla 1992 yılında Birleşmiş Milletler kararı ile 3 Aralıkın "Dünya Engelliler Günü" olarak kabul edildiğini hatırlattı.

Görünen engellerin kolay aşılabildiğini, en önemli problemin ise görünmeyen engellerin olduğunu ifade eden Koçak, mesajında şunları kaydetti:

"Engelin bazen görünen bazen de görünmeyendir. Görünen engeller kolay aşılabilir, görünmeyenler ise en önemli problemimizdir. Maalesef engelin oluşma durumu çoğunlukla bu görünmeyen engel ile maluldür. Engeli her ne olursa olsun, her birey kendisine inanılır ve yeterli destek verilirse her şeyi başarabilir. Valiliğimiz bu anlayış ve sorumluluk duygusuyla konuya hassasiyetle yaklaşıyor; engellilerimizin, kendine yeterli, üretken, özgür bireyler haline gelmelerini ve toplumla bütünleşmelerini sağlayacak hizmetlerden, azami ölçüde istifade etmesine dönük çalışmalar yapıyor."