3 kız çocuğu, buldukları 11 bin lirayı polise teslim etti

3 kız çocuğu, buldukları 11 bin lirayı polise teslim etti
3 kız çocuğu, buldukları 11 bin lirayı polise teslim etti
- Mardin'in Derik ilçesi'nde ilkokul öğrencisi 3 kız, oynadıkları sırada buldukları 11 Bin 100 lirayı polise teslim etti.

MARDİN (AA) - Mardin'in Derik ilçesi'nde ilkokul öğrencisi 3 kız, oynadıkları sırada buldukları 11 Bin 100 lirayı polise teslim etti.

Kale Mahallesi'ndeki Atatürk İlköğretim Okulu 4. sınıf öğrencisi Zeynep Yavuz (10), Zilan Yavuz (11) ve Fatma Göngürür, oynadıkları sırada harabe bir evin içine kaçan topu almaya çalıştıkları sırada topun içi para dolu bir çantanın üzerinde durduğunu farketti.

Parayı bulan ilkokul öğrencilerden Yavuz, "Topla el ele oynuyorduk. Topumuz şu ahır dediğimiz yere gitti. Almaya gidince top bir çantanın üzerinde durmuştu. Önce topu aldık, sonra çantayı, çantanın fermuarını merak edip çözdük. Baktık içi para dolu. Hemen yakınımızda bulunan büyüklerimize götürüp gösterdik. Onlar da polise haber verdi. Polis aldı götürdü. O çanta içindeki paralar kiminse bulunsun" dedi.

Toplarıyla beraber çantayı alan öğrenciler, mahallede oturan kadınlara çantayı götürdüklerini ve açılan çantanın içinde para olduğunun farkedilmesi üzerine Kale Mahallesi Muhtarı Ramazan Dursun'a haber verdiklerini belirtti.

Dursun da, olayla ilgili yaptığı açıklamada, mahalle sakinlerinin kendisine telefon açtığını ve top oynayan çocukların yıkık bir evde çanta bulukları, çantayı kurcaladıklarında içinde para bulunduğunu farkettiklerinde çantayı yakınlarda oturan büyüklerine hemen götürdükleri anlatıldığını belirtti.

Durumu hemen Emniyet Amirliği'ne ilettiğini dile getiren Dursun, şöyle konuştu:

" Güvenlik güçleri hemen olay yerine intikal etti. Bende oraya gittim. Para dolu çantayı tutanakla mahallede teslim alan güvenlik güçlerimiz, parayı bulan çocuklar ile orada parayı koruyan 2 mahalleliyi de bilgilerine başvurulmak üzere Emniyet Amirliği'ne götürüldük. Orada da paraları tek tek kontrol ederek banka görevlisine okutup, sahte olup olmadığını öğrenmek için seri numaralarını da alarak olay Cumhuriye Savcılığına intikal edildi. Bu paranın sahibi 1 ay içinde ortaya çıkmaz ise, bu para hazineye teslim edilecek. Şu an para emanethanededir. Mahalle çocuklarını, bu davranışlarından öütürü kutlamak gerekir."

Emniyet Müdürü İrfan Uzay ise, "Pazar günü bize gelen ihbar üzerine ekiplerimizi yönlendirdik. Mahalledeki birkaç kişinin bilgisine başvurduk. Parayı gördüğü belirtilen çocuklar çok küçüktüler ifadelerine başvurmayı bile gerek görmedik" diye konuştu.

Cumhuriyet Savcılığı, olayla ilgili inceleme başlattı.