8 Mart Dünya Kadınlar Günü

8 Mart Dünya Kadınlar Günü
8 Mart Dünya Kadınlar Günü
DİYARBAKIR (AA)- Diyarbakır'da bir fabrikada çalışan kadın işçiler için 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle etkinlik düzenlendi.Doğu ve Güneydoğu İş...

DİYARBAKIR (AA)- Diyarbakır'da bir fabrikada çalışan kadın işçiler için 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle etkinlik düzenlendi.

Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği (DOGÜNKAD), Diyarbakır Sanayici ve İş İnsanları Derneği (DİSİAD) tarafından Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi'nde bir fabrikada çalışan kadınlar için 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle etkinlik düzenlendi.

Çok sayıda kadın işçinin katıldığı etkinlikte, davul zurna eşliğinde eğlenen kadınlara çeşitli hediyeler ve karanfil dağıtıldı.

Etkinlik, Şanlıurfa yolu üzerinde bulunan bir tekstil fabrikasında devam etti.

Buradaki etkinliğe Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak, Bağlar Belediye Başkanı Birsen Kaya Akat, DİSİAD Başkanı Burç Baysal katıldı.  

Fabrikada çalışan kadınlarla bir araya gelen Kışanak, kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutlayarak halay çekti.

Daha sonra açıklamalarda bulunan Kışanak, 8 Mart'ın bir tekstil fabrikasında çok sayıda kadının hayatını kaybettiği için Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak ilan edildiğini söyledi.

Kışanak, bu yılki 8 Mart'ın pazar gününe denk geldiğini belirtti.

Kışanak, şunları söyledi:

"8 Mart Pazar günü İstasyon Meydanı'nda 'Dünya Kadın Yürüyüşü'nü yapacağız. Tüm dünya kadınları ile Kürt kadınının bir buluşması olacaktır. Bizler kadına yönelik şiddeti durdurmak, küçük yaşta evliliğe karşı mücadelemizi yükseltmek, berdeli, kumayı, başlığı kabul etmediğimizi haykırmak, istemediği insanla zorla evlenmeyi kabul etmeyen kadınların çığlığı olmak, emeğinin karşılığını almak, kadınların özgürlük ve adalet arayışını, eşitlik haykırışını yükseltmek için meydanlarda olacağız."

- 8 Mart resmi tatil olsun

8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nün resmi tatil günü ilan edilmesini gerektiğini belirten Kışanak, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"8 Mart günü hafta sonlarına denk gelmediği zamanlarda da resmi tatil olsun. Tüm kadınlar için idari tatil verilsin. Resmi tatil günü olarak da artık kadınlar her 8 Mart'ta özgürce yürüyüş ve mitinglere katılabilsin. 8 Mart kadınlar için tatil olmalı."

Kışanak, daha sonra fabrikada çalışan kadınlarla toplu resim çektirdi.