ABD Adana Başkonsolosu Specht, AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Akar'ı ziyaret etti

ABD Adana Başkonsolosu Specht, AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Akar'ı ziyaret etti
ABD Adana Başkonsolosu Specht, AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Akar'ı ziyaret etti
- ABD Adana Başkonsolosu Specht, AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Muhammed Dara Akar'ı ziyaret etti.

DİYARBAKIR (AA) - ABD Adana Başkonsolosu Linda Stuart Specht, AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Muhammed Dara Akar'ı ziyaret etti.

AK Parti Diyarbakır İl Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, ABD'nin Adana Başkonsolosluğu'na atanan Specht ve beraberindeki heyetin, Akar'a nezaket ziyaretinde bulunduğu bildirildi.

Ortadoğu 'da yaşanan gelişmeler ve son dönemlerde artan terör olaylarının görüşüldüğünün belirtildiği açıklamada, Akar'ın şu görüşlerine yer verildi:

''AK Parti hükümetleri olarak etnik kökeni ne olursa olsun, Ortadoğu'da yaşayan herkesi kardeş olarak gördük. Ortadoğu'ya bir an önce istikrarın, huzurun ve güvenin gelmesini istiyoruz. Ortadoğu'da yaşayan herkes kardeşimizdir. Onlarla tarihsel bağlarımız vardır. ölümlerin olmasını istemiyoruz. Onlarla el ele vererek, huzur, güven ve barış ortamını bozmak isteyenlere karşı birleşeceğiz. Bunu yaparak bin yıldır süren kardeşliğimizi devam ettireceğiz. Bu durum tüm dünyaya ve Ortadoğu'ya örnek olacaktır.  Türkiye 'nin bölgede rol almasından sonra kirli bir savaş yürütülmeye başlandı. Son süreçte özellikle DAEŞ üzerinden, bir takım odaklar bölgeyi kan gölünü çevirmenin gayreti içine girdi. Türkiye'nin tarihi misyonuna yeniden dönerek, Ortadoğu'da barışın sağlanması ve beraberinde Türkiye'nin İslam dünyasının bütünleştirici rolünü gerçekleştirdiğine inanıyoruz.''

Açıklamada, son dönemlerde yaşanan terör olaylarına da değinen Akar, şu ifadeleri kullandı:

''Terör olayları tamamen ahlak dışıdır ve insanlık suçudur. Terörü susturacak olan milletin birlik ve beraberliğidir. Türkiye, tarihinde benzeri birçok zorluğu atlatmış güçlü bir devlettir. Milletimizle el ele vererek, bugünleri de atlatacağımıza inanıyoruz. 'Teröre hayır' diyen, milletimizin birlik ve beraberliğini isteyen herkesi, sesini yükseltmeye davet ediyoruz. Terör bu toprakları terk etmeli. Biz milletimizi, ülkemizi, insanımızı seviyoruz. Dini, dili, ırkı ve siyasi görüşü ne olursa olsun 80 milyon vatandaşın hakkını savunup, herkesin ve her kesimin adilce yaşayabileceği bir ülkeyi hedefliyoruz.''

Specht'in ise, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdiği, terör konusunda her zaman Türkiye'ye destek olacaklarını ifade ettiği bildirildi.