Adalet Bakanı Bozdağ:

Adalet Bakanı Bozdağ:
Adalet Bakanı Bozdağ:
- "Soruşturma gayet açık, net ve şeffaf şekilde bundan sonra da yürütülecektir. Herhangi bir gizlilik kararı alınmamıştır. Gizli, örtülmüş, saklanmış ve ihmal edilmiş olan herhangi bir şey söz konusu değildir" - "Heyete saldıran PKK terör örgütü olay yerinin sağlıklı şekilde incelenmesini engellemiştir. Delillerin sağlıklı toplanmasına engel olmak için elinden gelen her türlü çabayı ortaya koymuştur. Olay yerinin incelenmesinin engellenmesini isteyenler, gerçeğin ortaya çıkmasından korkanlar, gerçeğin bilinmesinden rahatsız olanlardır" - "Elde edilen delillerin balistik ve Adli Tıp incelemesi ile pek çok yönü var. Bunların hepsi tamamlandıktan sonra buna dair bir değerlendirme yapma imkanı olur. Şu aşamada kesin bir bilgi verme imkanı yok"

DİYARBAKIR (AA) - Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Diyarbakır'daki terör saldırısına ilişkin, "Soruşturma gayet açık, net ve şeffaf şekilde bundan sonra da yürütülecektir. Herhangi bir gizlilik kararı alınmamıştır. Gizli, örtülmüş, saklanmış ve ihmal edilmiş olan herhangi bir şey söz konusu değildir" dedi.

Adalet Bakanlığı Müsteşarı Kenan İpek, HSYK Başkanvekili Metin Yandırmaz ile saldırıda hayatını kaybeden Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi'nin Sur ilçesindeki evine taziye ziyaretinde bulunan Bakan Bozdağ, çıkışta gazetecilere yaptığı açıklamada, Elçi'nin hayatını kaybettiği çatışma sırasında 2 polisin şehit edildiğini, 1 polis ile 1 gazetecinin de yaralandığını anımsattı.

O gün olay yeri incelemesi sırasında başsavcının da bulunduğu heyete saldırı olduğunu anlatan Bakan Bozdağ, olay yerindeki delilleri muhafaza etmek ve sağlıklı inceleme yapmak için valiliğin sokağa çıkma yasağı ilan ettiğini kaydetti.

- 83 delil tespit edildi

Dün saldırının olduğu yere kamera kayıtlarını almak üzere giden başsavcı ile heyet üyelerine sokak aralarından silahla ateş açıldığını aktaran Bozdağ, olay yeri incelemesinde 83 delil tespiti yapıldığını, görüntü ve fotoğraf çekildiğini, kamera kayıtlarının alındığını bildirdi.

Bozdağ, 83 delilden 71 unsurun soruşturmayı yürüten savcılar tarafından incelenmek üzere uzmanlara verileceğini belirterek, şöyle konuştu:

"Soruşturma bugüne kadar büyük bir şeffaflık içerisinde yürütülmüştür. Soruşturmanın her aşamasında Diyarbakır Barosunun değerli avukatları bulunmaktadır. Gizli, örtülmüş, saklanmış ve ihmal edilmiş olan herhangi bir şey söz konusu değildir. Soruşturma gayet açık, net ve şeffaf şekilde bundan sonra da yürütülecektir. Herhangi bir gizlilik kararı alınmamıştır. Bundan sonraki süreçte de soruşturmanın aynı açıklıkla yürütülmesi söz konusudur. Cumhuriyet savcıları herhangi bir gizlilik kararı almayı düşünmediklerini de ifade etmişlerdir."

- "Gerçeğin ortaya çıkmasından rahatsız olan çevreler de var"

"Hükümet olarak bu olayın aslının ortaya çıkarılmasını samimiyetle arzu ediyoruz. Bu olayı kimler yaptıysa, bunun ortaya çıkması nasıl bu ölüm hadisesi meydana geldiyse, bunun tüm boyutlarıyla aydınlatılması bizim temel arzumuzdur" diyen Bozdağ, konuşmasına şöyle devam etti:

"Sayın Başbakanımızın bu konuda ortaya koyduğu irade ile İçişleri, Adalet Bakanlığı, valilik, savcılık herkes seferber olmuş durumdadır. Bu gerçeğin ortaya çıkmasından rahatsız olan çevreler de var, onu da görüyoruz. O nedenle biz gerçeğin kısa sürede ortaya çıkarılması, Türkiye kamuoyu ile paylaşılmasının temin için yasal çerçevede yapılması gereken ne varsa bunların tereddütsüz, süratli şekilde yerine getirilmesi için hükümet olarak yakın takipçisi olacağımızı buradan ifade etmek isterim."

- "Bu gayri samimi bir yaklaşımdır"

Olay yeri incelemesi yapan heyete ve polislere 3 kez saldırı olduğuna işaret eden Bozdağ, "Heyete saldıran PKK terör örgütü olay yerinin sağlıklı şekilde incelenmesini engellemiştir. Delillerin sağlıklı toplanmasına engel olmak için elinden gelen her türlü çabayı ortaya koymuştur" diye konuştu.

Bozdağ, olayın aydınlatılmasından kimsenin korkmaması gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Eğer olayın aydınlatılması, gerçeğin ortaya çıkmasını istiyorsa o zaman bu tür yollara kimsenin tevessül etmemesi lazım. Olay yerine roketatarla, otomatik silahlarla ve bombayla saldırılacak, ertesi gün gelen polislere yine saldırı yapılacak, üçüncü günü olay yeri incelemesine gelenlere yine saldırı yapılacak ondan sonra da 'biz olayın aydınlatılmasını istiyoruz' diye açıklama yapılacak. Bu gayri samimi bir yaklaşımdır. Ondan sonra da 'devlet hükümet bu işin üzerini örtüyor' diye değerlendirme yapılacak."

"Olay yeri incelemesinin  engellenmesini isteyenler gerçeğin ortaya çıkmasından korkanlar, gerçeğin bilinmesinden rahatsız olanlardır. Eğer gerçeğin bilinmesinden rahatsız olmadılarsa, o zaman bu tür yollara kimsenin tevessül etmemesi gerekir" değerlendirmesinde bulunan Bozdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz olayın aslının ortaya çıkarılması için devletin imkan ve kabiliyetleri çerçevesinde yapılması gereken ne varsa kararlı bir şekilde hepsini yapmaya bundan sonra da devam edeceğiz. Vatandaşlarımızdan olaya ilişkin görgüsü, bilgisi olanların savcılığımıza bilgi vermelerinde fayda vardır. Ayrıca bu saldırı hem Diyarbakırımızın huzuruna güvenliğine yönelik hem de Türkiye'ye Türk milletinin birliğine, huzuruna kardeşliğine ve barışına dönük bir saldırıdır."

- 2 kovan yeleği ile 1 çekirdek bulundu

Gazetecilerin, "Bulunan deliler arasında Tahir Elçi'nin ölümüne neden olan mermi çekirdeği var mı?" sorusuna Bakan Bekir Bozdağ, şu yanıtı verdi:

"Şu anda bulunan deliler arasında kovanlar var, 2 kovan yeleği, 1 de deforme olmuş mermi çekirdeği  var. Onların balistik incelemesi sürüyor. Bir de kaçan teröristlerin kullandığı tespit edilen silah var. O silah içerisinde de mermiler, şarjör diğer şeyler var. Bunların incelenmesi devam ediyor."

"Elde edilen delillerin olayın aydınlanmasına yeterli olacağını düşünüyor musunuz? sorusu üzerine Bozdağ, "Şu anda soruşturma sürüyor. Elde edilen delillerin balistik ve Adli Tıp incelemesi ile pek çok yönü var. Bunların hepsi tamamlandıktan sonra buna dair bir değerlendirme yapma imkanı olur. Şu aşamada kesin bir bilgi verme imkanı yok" yanıtını verdi.

Bakan Bozdağ, olayın ardından bazı çevrelerin nasıl olduğunu, ölüm şeklini dahi tespit etmeden devleti suçlayan açıklamalar yaptığını bildirdi.

- "Vatandaşın zihnini bulandırmak için gayret sarf ediyor"

Ankara'daki terör saldırısından sonra da aynı şeylerin yapıldığını anımsatan Bakan Bozdağ, şu görüşlerini paylaştı:

"Özellikle terör örgütü çevresi bu açıklamayla vatandaşın zihnini bulandırmak için gayret sarf ediyor. Buradan bunu söyleyen herkese şunu diyorum, devletin yaptığını söyleyen kim varsa elindeki bilgiyi, belgeyi, delili saklamasın, Cumhuriyet savcılarına getirsinler, versinler. Savcılara değil ise medyaları var orada çıkarsınlar, konuşsunlar. Türkiye'nin ulusal kanalları var, oraya çıkarsınlar. Yalanla dolanla ya da ön yargıyla hareket edersek o zaman gerçeğin gizlenmesine hizmet etmiş oluruz." 

Başka bir soru üzerine de Adalet Bakanı Bozdağ, HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş'ın Ankara'daki saldırıdan hemen sonra da devleti suçlayıcı açıklama yaptığını anımsatarak, şu yanıtı verdi:

"Ben buradan onun için diyorum ki, herkes elinde ne varsa ortaya koysun. Lafla değil bilgi, belge delil ile konuşursa biz de ona göre bir cevap veririz. Bunlarla bu aşamada sadece konuyu çarpıtmak olayın oluşuna dair kesinleşmiş bilgiler olmadan, vatandaşın aklını bulandırmak maksadıyla söylenen laflar olarak düşünüyorum." 

Olayla ilgili her ihtimalin en ince ayrıntısına kadar araştırılacağını belirten Bozdağ, "Hiçbir ihtimalin gözardı edilmesi söz konusu olmayacaktır. Bunun da şahidi Türkiye kamuoyudur" dedi.

- "Bilgi ve belge ile konuşmasını tavsiye ederim

"Demirtaş'ın 'devlet değil, devletsizlik Elçi'yi öldürdü' sözünü nasıl değerlendiriyorsunuz ? sorusu üzerine Bozdağ, şöyle konuştu:

"Sayın Demirtaş'a tavsiyem şu, bilgi ve belge ile konuşmasıdır. Şimdi de 'devlet öldürdü' diye açıklamalar yapıyor. Hangisine inanacağız, biz de şaşırdık. Onun için Demirtaş bir genel başkandır, bilgi belge ile konuşursa daha sağlıklı olur. Yoksa sadece olayları maniple ederek konuşursa o zaman olaylar ortaya çıkan hadiseler kendisini daha önceki konuşmalarında tekzip ettiği gibi bundan sonra da ortaya çıkan bilgiler bulgular, deliller onu yalanlamaya devam edecektir. Yalanlanmamak için bilgi ve belge ile konuşmasını tavsiye ederim. "

- "Kendisi açıklamak isterse onun takdiridir"

Tahir Elçi'nin görüşmede neler söylediği yönündeki soru üzerine de Bakan Bozdağ, "Sayın Türkan Elçi hanımefendinin bana söyledikleri bana emanettir, onun izni olmadan onu konuşmam ve değerlendirmem doğru olmaz o aile mahremiyeti içerisinde konuşulmuş bir konudur. Kendisi açıklamak isterse onun takdiridir" diye yanıt verdi.