AK Parti'nin girişimcilere vaadi iş dünyasını umutlandırdı

AK Parti'nin girişimcilere vaadi iş dünyasını umutlandırdı
AK Parti'nin girişimcilere vaadi iş dünyasını umutlandırdı
- Kendi işini kurmak isteyen genç girişimcilere vadedilen hibe desteği ve faizsiz kredi imkanı, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki gençlerin yanı sıra iş dünyasına umut oldu - DİSİAD Başkanı Baysal: - "Hem girişimci sayısını arttırmak hem de var olan mevcut işletmelerin desteklenmesi ekonomiyi canlandırır ki AK Parti hükümetleri bunu geçmişte çok yaptı. AK Parti'nin ekonomik aktörleri konuya çok hakimler" - GÜNGİAD Başkanı Akbal: - "Birçok gencimizin çok güzel çığır açabilecek projeleri var ama maddi imkansızlıklar nedeniyle bunu yapamıyorlar. Bu projenin desteklenmesi gerekiyor"

DİYARBAKIR (AA) - KAAN BOZDOĞAN - Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki iş adamları, AK Parti'nin kendi işini kurmak isteyen genç girişimcilere vadettiği hibe desteği ve faizsiz kredi imkanının hayata geçirilmesinin bölge ekonomisini canlandıracağı görüşünde. 

AK Parti'nin 1 Kasım'daki genel seçimler öncesinde açıkladığı seçim beyannamesindeki ekonomi vaatleri arasında yer alan, üretime ve istihdama katkı sağlaması hedeflenen "genç girişimcilere teşvik imkanı" bölgede memnuniyetle karşılandı.

İşini kurmak isteyen gençlere 50 bin liraya kadar hibe desteği sunulması, 100 bin liraya kadar faizsiz kredi imkanı sağlanması, yeni iş kuran gençlerden 3 yıl boyunca gelir vergisi alınmaması ve ilk kez iş bulan gençlerin maaşının bir yıl boyunca devlet tarafından karşılanmasını öngören teşvik paketinin, bölge ekonomisine "can suyu" olması bekleniyor.

- "AK Parti'nin ekonomi aktörleri konuya çok hakimler"

Diyarbakır Sanayici ve İş Adamları Derneği (DİSİAD) Başkanı Burç Baysal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, söz konusu vaatlerin hayata geçirilmesinin girişimcileri, sanayicileri, iş adamlarını ve ekonomi çevrelerini olumlu etkileyeceğini söyledi.

Ülke genelinde özellikle de bölgede yaşanan sıkıntıları ortadan kaldırmak için üretilen yapıcı projelerin sürdürülebilir olması gerektiğine işaret eden Baysal, bu kapsamda ekonomik önlemler alınmasının kaçınılmaz olduğunu belirtti.

"Hem girişimci sayısını artırmak hem de mevcut işletmelerin desteklenmesi ekonomiyi canlandırır ki AK Parti hükümetleri geçmişte bunu çok yaptı. 2009-2010 döneminde KOSGEB aracılığıyla bu imkanlardan birçok vatandaş faydalandı. Piyasaların etkisine, analizlerine çok hakim bir yapı söz konusu. AK Parti'nin ekonomik aktörleri konuya çok hakimler" ifadelerini kullanan Baysal, vaatlerin gerçekleştirilmesinin ekonomi ve sosyal yaşam açısından önemli olacağını vurguladı.

- "Çatışma ortamı üretici ve işvereni etkiledi"

Türkiye'nin yüksek oranda genç nüfusa sahip olduğuna dikkati çeken Baysal, Türkiye'de gelişen dünyayı yakından takip eden genç bir nüfusun bulunduğunu aktardı.

Baysal, "Çok parlak fikirlerle donanmış ancak bir takım imkansızlıklardan ötürü bunları ortaya koyamayan genç nüfus var. Üretim yapmak zorunda olan bir coğrafyadayız. Bu açıdan şartları zorlayıp bu parlak zihinleri ekonomiyle buluşturmamız aslında devlet politikası haline gelmelidir" diye konuştu.

Güneydoğu'da yaşanan çatışma ortamının üreticiyi ve işvereni etkilediğini anlatan Baysal, şöyle devam etti:

"Türkiye son bir yıldır durağan bir ekonomiyle devam ediyor. Bölgede yaşanan kaos ortamı üretici ve işvereni inanılmaz etkiledi. Çağrılar yaparak ekonominin canlanması için taleplerimiz olmuştu. 'Afet bölgesi' olarak nitelendirecek bir metotla bunun ön açıcılığının yapılması gerekiyordu. Bölgenin geldiği koşullar herkes tarafından biliniyor. Gerek son 5 aylık süreç içerisindeki çatışmalı ortam gerekse ihracat konusunda sınırlı yerlere ihracat yapan üreticilerimizin ihracat yaptıkları ülkelerdeki sorunlardan dolayı durma noktasına gelen bir üretim bandı var. Bunun ön açıcılığını ve gerekliliklerini ortaya koymak zorunda olan bir dönemdeyiz."

Baysal ayrıca, ülkede kalkınmanın Çözüm Süreci ile yoğun ekonomi politikalarına bağlı olduğunu savundu.

- "Bu projeyi olumlu buluyorum"

Güneydoğu Genç İş Adamları Derneği (GÜNGİAD) Başkanı Hakan Akbal, yapısal dönüşümlerin içinde gençlerin yer almasının gerekli olduğunu belirtti.

Gençlere yönelik bu tür desteklerin yeni yatırımlara büyük katkı sağlayacağını ifade eden Akbal, bu tür yatırımlarla Türkiye'nin topyekun kalkınabileceğini vurguladı.

Akbal, hibe ve faizsiz kredi desteğini önemsediklerini anlatarak, şöyle konuştu:

"Bu projeyi olumlu buluyorum, ancak KOSGEB'e baktığınızda 500 milyon liralık bir bütçesi olduğunu görüyoruz. Türkiye ortalamasına baktığımızda sadece 5 bin gencin bu teşvikten faydalanabileceğini öngörüyoruz. Hükümetten ya da devletten KOSGEB'in 500 milyon lira olan bütçesini bu yıl 2 milyar liraya çıkarmasını bekliyoruz. Çıkarılması halinde bu gençlere yönelik proje 5 binden 20 bine çıkacak. O zaman da bu proje cilalı bir başlık olmaktan çıkıp hakikaten yerini ve karşılığını bulan, ayakları yere sağlam basan çok kaliteli bir çalışma olarak tüm ekonomiye ve yaşamımıza yansıyacaktır. Bu vesileyle işsizlik rakamları da gerileyecektir."

Türkiye'de zeki, çığır açabilecek projeleri olan genç girişimcilerin bulunduğunu vurgulayan Akbal, "Gençlerimiz çok zeki ve akıllılar. Yeter ki bu gençlerin önü açılsın ve ekonomik anlamda desteklensinler. Birçok gencimizin çok güzel çığır açabilecek projeleri var ama maddi imkansızlıklar nedeniyle bunu yapamıyorlar. Bu projenin desteklenmesi gerekiyor" ifadelerini kullandı.

- "Şehir içine taşınan çatışmalar halkı ekonomik anlamda vurdu"

Akbal, son 5 ayda ülke genelinde yaşanan çatışma ortamının ekonomiye olumsuz etkileri olduğunu belirtti.

Çözüm Süreci ile sağlanan huzur ikliminin yerini son 5 aydır şiddet ortamına bıraktığına dikkati çeken Akbal, şehir içine taşınan olayların halkı ekonomik anlamda vurduğunu söyledi.

Akbal, insanların bölgede günlerce işlerine gidemediğini, kepenk açamadığını belirterek, "Bu insanların hepsinin batıdaki işletmelere borçları var. Dükkanları kapalı olunca ne oluyor? Zaten bu borçların doğurduğu faiz borçları vardı, yeni yeni faizlerin üzerine gelmesine sebep oldu. Ekonomik olarak da travma yaşandı. Bölgede yaşananların yaralarının sarılması gerekir" diye konuştu.

Yeni iş kuran girişimcilerden 3 yıl boyunca gelir vergisi alınmamasının girişimcileri motive edeceğini anlatan Akbal, iş kurmayı planlayan girişimcilerin bu vaat ile büyük sevinç yaşadığını dile getirdi.

Akbal, bu vaadin henüz proje aşamasında olduğunu vurgulayarak, bu aşamadayken bile AK Parti'nin bu vaadinin psikolojik anlamda ciddi bir rahatlama sağladığını sözlerine ekledi.