Ankara'daki terör saldırısına tepkiler

Ankara'daki terör saldırısına tepkiler
Ankara'daki terör saldırısına tepkiler
- Mardin Sivil Toplum Kuruluşları Platformu, Ankara'da düzenlenen terör saldırısını kınadı.

MARDİN (AA) - Kentteki 51 dernek, vakıf, oda ve sendikanın oluşturduğu Mardin Sivil Toplum Kuruluşları Platformu,  Ankara 'da düzenlenen terör saldırısını kınadı.

Platform sözcüsü Mustafa Aydın, yaptığı yazılı açıklamada, saldırıyı yapan canileri ve arkasındaki şer odaklarını şiddetle kınadıklarını ve lanetlediklerini belirtti.

Aydın, İslam coğrafyasının dört bir yanında işgaller, emperyalist saldırılar, dikta rejimlerinin zulümleri ve iç savaşlar devam ederken nisbeten refah, güven ve istikrar içinde bulunan Türkiye 'ye yönelik içeriden ve dışarıdan şer şebekelerinin saldırılarının devam ettiğini kaydetti.

Bunun son örneğinin de Ankara'da düzenlenen terör saldırısının olduğunu ifade eden Aydın, şunları kaydetti:

"Bu saldırıyı yapanlar vicdan, iman ve insanlıktan yoksun zavallılar, korkaklar ve hainlerdir. Bu saldırılar, Türkiye'nin demokratikleşmesi yerine otoriterleşmesini, Hukuk Devleti olma yerine ceberrutlaşmasını, huzur yerine kaosu, dışa açılma yerine içe kapanmasını sağlama teşebbüsüdür. Bu saldırılar, toplumların sinir uçlarını tahrip ederek direnme ve dayanışmayı yıkmayı hedeflemektedir. Bu saldırılar, toplumda kaos ve güvensizliği artırarak çatışma ve ayrışmayı kışkırtmayı amaçlamaktadır."

Aydın, bu saldırılara ve çirkin emellerine karşı daha ileri demokrasi, daha güçlü hukuk devleti, daha güçlü kardeşlik duyguları ve daha derin basiretimizle karşı koyacaklarını ifada etti.

Bunlara karşı milletçe direneceklerinin altını çizen Aydın, "Bizi, ülkemizi, değerlerimizi, umutlarımızı ve kardeşliğimizi teslim alamayacaklar. Çünkü biz bu filmi çok gördük" ifadelerini kullandı.

Ankara Garı önündeki saldırının herkesin ortak mekan, ortak, yaşam ve ortak geleceğe yönelik bir saldırı olduğunu kaydeden Aydın, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Burada,  bu topraklarda, bu insanlarla ve bu çeşitlilik içinde yaşama umudumuzu ve kararlılığımızı asla yitirmeyeceğiz. Özellikle seçim atmosferine girdiğimiz bu dönemde sarsıcı ve kışkırtıcı eylemlerin artması düşündürücü ve kaygı vericidir. Şiddet ve baskının olmadığı ve seçmenin hür iradesinin sandıklara yansıyacağı bir seçimin olması hepimizin ortak ve güçlü arzusudur."