Avukatlar şiddetin resmini yüzünde gösterdi

Avukatlar şiddetin resmini yüzünde gösterdi
Avukatlar şiddetin resmini yüzünde gösterdi
- Diyarbakır Barosu'na kayıtlı 8 kadın avukat son günlerde kadına yönelik şiddetin arttığına dikkat çekmek için şiddetin resmini yüzünde gösteren fotoğraf sergisi açtı - Baro Kadın Hakları Danışma ve Uygulama Merkezi Koordinatörü Erkuş: "Kadının sosyal, siyasal ve ekonomik statüsü ne olursa olsun her an şiddet mağduru olabileceğine yönelik farkındalık yaratmak adına 8 kadın avukat olarak fotoğraf sergisi açtık"

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır Barosu'na kayıtlı 8 kadın avukat son günlerde kadına yönelik şiddetin arttığına dikkat çekmek için şiddetin resmini yüzünde gösteren fotoğraf sergisi açtı.

Baronun Kadın Hakları Danışma ve Uygulama Merkezi Koordinatörü Serap Erkuş ile birlikte 8 kadın avukat, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında her meslekten kadının şiddet gördüğüne dair fotoğraf çalışması hazırladı.

Avukatlar yaptıkları fotoğraf çalışması ve kamuoyunda yer alan kadın cinayetleri davalarının fotoğraflarını Diyarbakır Adliye Binası'nda sergiye açtı.

Avukat Erkuş sergide yaptığı konuşmada, kadının sosyal , siyasal ve ekonomik statüsü ne olursa olsun her an şiddet mağduru olabileceğine yönelik farkındalık yaratmak adına 8 kadın avukat olarak fotoğraf sergisi açtıklarını söyledi.

Erkuş, Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Danışma ve Uygulama Merkezi olarak 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'ne yönelik farklı etkinlikler düzenleyeceklerini belirterek, şöyle konuştu:

"Üreten ellerin yakılarak kömüre dönüştüğü 8 Mart 1857'den bugüne kadar kadının kimliğinin, bedeninin ve emeğinin yok edildiği ve sömürüldüğü günümüzde,  zaman , suskunluk perdesini yırtıp atma zamanıdır. Her meslekten kadınlar sokakta, işyerinde, evde ve birçok yerde şiddete maruz kalıyor. Bu konuya farkındalık yaratmak için şiddetin resmini kendi üzerimizde gösterdik. Baro olarak şiddet eğiliminin azalması için farkındalık çalışmalarımız devam edecektir."

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz ise adliyede açılan bu sergiyle farkındalık yaratılacağını vurgulayarak, emeği geçenlere teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Başsavcı Solmaz ile avukatlar sergiyi gezdi.