Bakan Eker, güneş enerjisi santrali açtı

Bakan Eker, güneş enerjisi santrali açtı
Bakan Eker, güneş enerjisi santrali açtı
- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker : - "AR-GE'ye ayrılan payı bakanlık olarak 25 kat artırdık"

DİYARBAKIR (AA) - Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, "AR-GE'ye ayrılan payı bakanlık olarak 25 kat artırdık" dedi.

Bakan Eker, Diyarbakır'daki GAP Uluslararası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezinde oluşturulan "güneş tarlası"nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, yaklaşık 12 bin yıldır bu bölgede tarımsal faaliyetin yapıldığını söyledi.

Dicle Nehri'nin 10 binlerce yıldır Musul'a, Bağdat'a, Basra'ya bereket taşıdığını belirten Eker, "Bu bereketle beraber kuşkusuz bilgi gelişiyor. Tarım bir iktisadi faaliyettir ancak teknoloji ve bilgi gerekiyor. Bilgi ve teknolojinin olmadığı tarımsal faaliyet, başka ülkelerde yapılan tarımsal faaliyetlerle rekabet edemez" dedi.

Güneydoğu Anadolu Araştırma Enstitüsünü, Uluslararası Tarımsal  Araştırma ve Eğitim Merkezi haline getirdiklerini ifade eden, Eker, şöyle konuştu:

"Bu enstitü, sadece Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne değil, Kafkaslara, Balkanlara, Afrika'ya Türkiye 'nin tarım birikimini uluslararası düzeye taşıyacak. Türkiye'nin tarımının rekabet edebilme gücünü sadece üretim miktarıyla değil, bilgi, teknoloji ve AR- GE ile de uluslararası ölçekte çok önemli bir düzeyde olmasını hedefledik. Bunun için AR-GE'ye ayrılan payı bakanlık olarak 25 kat artırdık."

Eker, güneş enerjisi tarlasının önemini vurgulayarak, "Yaklaşık 3 dekar olan alanda açacağımız tesis, merkezimizin elektrik ihtiyacının yarısını karşılayacak. Uluslararsı Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezi bütün teknolojileri kullanılıyor" diye konuştu.

Törene, Vali Hüseyin Aksoy, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat,  Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar (TAGEM) Genel Müdürü Masum Burak da katıldı.