Bakanlar Yılmaz ve Işık, Diyarbakır'da açılışa katıldı

Bakanlar Yılmaz ve Işık, Diyarbakır'da açılışa katıldı
Bakanlar Yılmaz ve Işık, Diyarbakır'da açılışa katıldı
- Kalkınma Bakanı Yılmaz: - "Demokrasi ile kalkınma bir arada yürüyor. Geçmişte yaşanan kavga kalkınmayı baltalıyordu. Daha fazla kalkınma demokrasi, daha fazla demokrasi kalkınma getiriyor" - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: - "Bu bölgeler içerisinde silah sesi değil, makine sesleri gelsin istiyoruz. Bunun için her türlü desteği veriyoruz"

DİYARBAKIR (AA) - Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) metal işleme ve galvaniz tesisi açılışına katıldı. 

Kalkınma Bakanı Yılmaz, tesisin açılışında yaptığı konuşmada, Diyarbakır'da yatırım yapanların hizmetinde ve hizmetkarları olduklarını belirtti. Diyarbakır'a bir OSB'nin yetmediğini söyleyen Yılmaz, Diyarbakır'da sanayi sektöründe daha çok istihdam sağlayacaklarını ifade etti.

Diyarbakır'ın Ortadoğu 'nun sanayi merkezi haline geleceğini dile getiren Yılmaz, şöyle konuştu:

"Huzur ve güven ortamı önemlidir. 10 yıl önce bu yatırımı kimse Diyarbakır'a yapmazdı. Çözüm süreci kararlı bir şekilde sonuçlandığında buraya daha çok fazla yatırımcı gelecek. Bu bölgenin kapasitesini uyandıralım. Demokrasi ile kalkınma bir arada yürüyor. Geçmişte yaşanan kavga kalkınmayı baltalıyordu. Daha fazla kalkınma demokrasiyi, daha fazla demokrasi kalkınma getiriyor. Kalkınmanın olmadığı yerde huzursuzluk oluşuyordu. Bu kısır döngünün yerini bereketli bir döngü alıyor. Bu bereketli döngüye hep birlikte devam edeceğiz. Diyarbakır'ı, bölgemizi ve ülkemizi 21. yüzyılda hak ettiği noktalara taşıyacağız." 

- Diyarbakır'a yatırım yapın çağrısı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ise "Bu bölgeler içerisinde silah sesi değil, makine sesleri gelsin istiyoruz. Bunun için her türlü desteği veriyoruz" ifadelerini kullandı.

Türkiye 'nin en önemli gücünün girişimciler olduğuna dikkati çeken Işık, Diyarbakır'ın Türkiye'de ve yurt dışında çok sayıda yatırımcısının olduğunu vurguladı.

Diyarbakır'a yatırım yapacaklara çeşitli destekler sunduklarına işaret eden Işık,"Gelin biz size ücretsiz arsa tahsisi yapalım. Burada fabrika açın, yatırım yapın. Hem kendiniz kazanın hem de doğduğunuz topraklar sizin aracılığınızla kazansın. Diyarbakır'ın hem istihdamı artsın hem refahı artsın. İnşallah Diyarbakırlı hemşehrilerimizden bize bir ses gelir. Diyarbakır artık huzur, barış, kardeşlikle anılsın. Diyarbakır tarihin her döneminde olduğu gibi bölgenin ticaret ve üretim merkezi haline dönüşsün" diye konuştu.

Bu arada, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde 2013 ve 2014 yıllarında bin 584 teşvik belgesi düzenlendiğini ve son 2 yılda OSB'lerde istihdamın 144 binden 165 bine yükseldiğini bildirildi.

Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy da OSB'de yapılan yatırımlar hakkında bilgi verdi. Çözüm Süreci'nin yarattığı huzur ortamının yeni yatırımların bölgeye gelmesine fırsat sunduğunu ifade eden Aksoy, bunun artarak sürmesini ve bölgenin daha iyi bir noktaya gelmesini temenni etti.

TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ise Ortadoğu'nun üretim merkezinin zaten Diyarbakır olduğunu, Diyarbakır'ın küllerinden doğup bütün Ortadoğu'nun tekrar üretim merkezi haline geleceğini bildirdi.

Konuşmaların ardından Işık ve Yılmaz ile Hisarcıklıoğlu tesisin açılışını yaptı.