"Barış Treni" Diyarbakır'a ulaştı

"Barış Treni" Diyarbakır'a ulaştı
"Barış Treni" Diyarbakır'a ulaştı
- Çözüm sürecine sivil toplum desteği sağlamak amacıyla İstanbul'dan yola çıkan "Barış Treni", 10 ili gezerek turunu tamamladıktan sonra Diyarbakır'a ulaştı - Barışa Bak Derneği Başkanı Alğan: "Kardeşlik temelinde barışımızı inşa edeceğiz"

DİYARBAKIR (AA) - Çözüm sürecine sivil toplum desteği sağlamak amacıyla düzenlenen etkinlik çerçevesinde 10 ili gezerek turunu tamamlayan "Barış Treni", Diyarbakır'a vardı.

"Barış Treni"ni Diyarbakır Gar'ında aralarında Vali Yardımcısı Ahmet Dalkıran ve Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürü Muharrem Cebe'nin de yer aldığı bir grup çiçeklerle karşıladı.

Garda davul zurna eşliğinde halay çekilmesinin ardından Sümer Park'a geçen grup, burada barış fidanları dikti.

Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürü Cebe, yaptığı konuşmada, yaşanan gelişmeler sayesinde barış tohumlarının yeniden yeşerdiği günler yaşandığını ifade etti.

Savaşın olmadığı bir ortam özlemiyle İstanbul 'dan yola çıkan trenin Diyarbakır'a ulaşmasının mutluluğunu yaşadıklarını dile getiren Cebe, girişimi desteklediklerine vurgu yaptı.

Cebe, "Diyarbakır halkı olarak, belediye olarak bu girişimi destekliyoruz. Umuyoruz, diliyoruz ki, bu son barış treni olur ve barış burada gerçekleşir. Bundan sonra barış içinde, kardeşlik içinde bütün Ortadoğu halklarına, kanın akmadığı bir yaşam dileğiyle herkese saygı ve sevgilerimizi iletiyoruz" dedi.

- "Geleceğe artık daha güvenle bakmaya başlayacağız"

Barışa Bak Derneği Başkanı Cengiz Alğan da bir daha barış trenlerine ihtiyaç duyulmadığı günlerin gelmesini temenni ettiklerini belirterek, şöyle konuştu:

"Biz bin yıllık bir kardeşlikten geliyoruz. Son 30 yılda ufak kazalar geçirdik ama hep beraber şimdi ortak vatan temelinde yeniden kardeşlik inşasına başlıyoruz. Bu sene iki baharı birlikte yaşayacağız. Bundan sonra aramızda çatışma söz konusu bile olmayacak. Kardeşlik temelinde barışımızı inşa edeceğiz. Geleceğe artık daha güvenle bakmaya başlayacağız."