Başbakan Davutoğlu, yapımı tamamlanan havalimanına indi

Başbakan Davutoğlu, yapımı tamamlanan havalimanına indi
Başbakan Davutoğlu, yapımı tamamlanan havalimanına indi
- Diyarbakır'a gelen Başbakan Davutoğlu'nu taşıyan uçak, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin yurt dışına açılmasını sağlayacak, 241 milyon lira bütçe ile yapımı tamamlanan Diyarbakır Havalimanı'na iniş yaptı

DİYARBAKIR (AA) -  Diyarbakır'a gelen AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu taşıyan, uçak, yapımı tamamlanan havalimanına indi.

 Partisince düzenlen mitinge katılmak üzere eşi Sare Davutoğlu ile kente gelen Başbakan Davutoğlu'nu taşıyan özel uçak, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin yurt dışına açılmasını sağlayacak, 241 milyon lira bütçe ile yapımı tamamlanan Diyarbakır Havalimanı'na iniş yaptı.

Burada Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Kutbettin Arzu ve diğer yetkililer tarafından karşılanan Davutoğlu, Devlet Hava Meydanları İşletmesince (DHMİ) 2 yıl önce yapımı gerçekleştirilen yeni terminal binasından çıkış yaptı.

- Bölgenin körüklü ilk havalimanı

Yıllık 5 milyon yolcu kapasiteli olan, 10 uçağa aynı anda hizmet verilebilen ve 10 uçaktan 6'sının yolcularının körük sistemden faydalanacağı terminal binası için 241 milyon lira harcama yapıldı.

Diyarbakır'ı uluslararası hava trafiğine açacak Diyarbakır Havalimanı tesis 93 bin metrekare kapalı alandan oluşuyor.

Tesisin enerji ihtiyacı için 8 kilometre uzunluğunda enerji nakil hattı çekilirken, 100 bin metrekare bitkisel ve yapısal peyzaj düzenlemesi gerçekleştirildi.

Bölgeye, hem turistik hem de ekonomik açıdan büyük katkı sunacak 3 kattan oluşan terminal binasından uçağa 6'sı körüklü 10 çıkış bulunuyor.

 Bin 50 araçlık kapalı otopark, arıtma tesisi, güç ve ısı merkezinin de yer aldığı tesiste yolcular asansörlerle ve yürüyen merdiven sistemleriyle otoparktan rahatça terminal binasına ulaşabiliyor.