Başbakan Yardımcısı Arınç: (2)

Başbakan Yardımcısı Arınç: (2)
Başbakan Yardımcısı Arınç: (2)
- "Rusya ve Çin gibi iki büyük ülkenin Suriye'de yaşanan trajediyi görmezden gelmesini hiçbir zaman affetmek mümkün değil" - "Bölgedeki bazı ülkeler, Esed rejimine silah ve savaşçı yardımı yapıyorlar. Böylelikle o ülke kendi içindeki çatışmayla kalıyor, terör örgütlerinin de çarpışma alanı haline geliyor, zulümler yaşanıyor. Bu zulümlerin bitmesini istiyoruz. Türkiye hem insani yardım bakımından hem de siyasi nüfuzunu kullanarak bu zulümleri bitirmeye çalışıyor" - "(İstanbul'daki LGBTİ yürüyüşü) Bunların güpegündüz çırılçıplak hale gelip, İstanbul'un göbeğinde meydan okumaları, eğlenmeleri ve ne yazık ki CHP ve HDP'li milletvekillerinin bunlara destek olması fevkalade üzüntü vericidir"

MARDİN (AA) - Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Rusya ve Çin gibi iki büyük ülkenin Suriye'ye yaşanan trajediyi görmezden gelmesini hiçbir zaman affetmek mümkün değil" dedi.

Arınç,  AK Parti İl Başkanlığı'nda yaptığı konuşmada, seçim öncesi bölgede AK Partili kadınların, taşlanmalarına, sokaklardan kovalanmalarına, yüzlerine karşı hareket edilmesine rağmen canla başla her eve girmeye çalıştığını belirterek, partililerin vazifesini yerine getirmek için büyük çaba gösterdiğini söyledi.

Bir gazetecinin, "Mardin'de AK Parti yerel seçimdeki aktif çalışmasını genel seçimde yapmadı. Bir bakan dahi kenti ziyaret etmedi" şeklindeki ifadeleri üzerine Arınç, kendisinin seçim öncesi çok sayıda ili ziyaret ettiğini belirtti.

Arınç, "Bakanlarımız kendi seçim bölgelerine ağırlık vermemişse, burayı ihmal ettiyse bu çok büyük bir hata. Bunu hem araştıracağım hem de Başbakanımıza söyleyeceğim. Bakan gelmemişse belki imkansızlık olmuştur, bunu araştırırız. 'Bakan gelseydi, bu sonuç değişir miydi?' derseniz herhalde değişmezdi" diye konuştu.

Başka bir gazetecinin, "Koalisyon olmaması halinde aynı listeyle mi seçime gidilecek?" sorusuna Arınç, buna siyasi partilerin karar vereceğini ifade etti.

"Bu seçimde milletvekili seçilen bir insanın 3 ay sonra bir seçim yapılacaksa 'hadi tekrar aday listesi yapacağız' derlerse bu parti içerisinde de milletvekilleri içerisinde de infialle karşılanabilir" diyen Arınç, bunun orta yolunun mutlaka bulunacağını dile getirdi.

- "Mazlumların hepsine yardımcı olmaya çalışıyoruz, çabalıyoruz"

Başbakan Yardımcısı Arınç, İslam ülkelerinde yaşanan zulümlerle ilgili sorular üzerine, bazı Müslüman ülkelerinde rejimlerden, terör örgütlerinin çarpışmasından ve dış müdahalelerden kaynaklanan zulümler yaşandığını vurguladı.

Türkiye 'nin, bölgenin de dünyanın da bir huzur alanı, adeta bir vahası olduğunu söyleyen Arınç, şunları kaydetti:

"Suriye, Irak, Mısır Yemen'e veya başka bir yere baktığımızda halkına silah doğrultan rejimler var. Ölenler, öldürülenler, ülkelerinden kaçmak zorunda kalan sığınmacılar var. Bunlar çok büyük bir acı. Bu tür zulümler, sadece bizim bölgemizde değil, Myanmar, Arakan, Bangladeş, Hindistan gibi başka ülkelerde de var. Biz Türkiye olarak bundan büyük bir üzüntü duyuyoruz. Mazlumların hepsine yardımcı olmaya çalışıyoruz, çabalıyoruz. Türkiye bugün 2 milyona yakın sığınmacıyı barındıran bir ülkedir ki dünyada eşi yoktur."

Arınç, bunun için sadece 6 milyar dolar masraf yapmakla kalmadıklarını, Türkiye'nin sokaklarına girecek kadar bu insanlara müsamaha gösterdiklerini, çünkü bu kişilerin bir zulümden kaçtıklarını belirtti.

İnanç gereği kapıyı kapatmanın söz konusu olmadığına işaret eden Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz bize yakışanı yapıyoruz. Bu zulümler bir an evvel bitmeli. BM Güvenlik Konseyi, büyük ülkeler, batılı ülkeler barışı getirebilecek çabalar içerisinde olmalı. Suriye konusunda maalesef Rusya ve Çin'in vetosu ile karşı karşıyayız, BM karar alamıyor. Rusya ve Çin gibi iki büyük ülkenin Suriye'de yaşanan trajediyi görmezden gelmesini hiçbir zaman affetmek mümkün değil. Bölgedeki bazı ülkeler, Esed rejimine silah ve savaşçı yardımı yapıyorlar. Böylelikle o ülke kendi içindeki çatışmayla kalıyor, terör örgütlerinin de çarpışma alanı haline geliyor, zulümler yaşanıyor. Bu zulümlerin bitmesini istiyoruz. Türkiye, hem insani yardım bakımından hem de siyasi nüfuzunu kullanarak bu zulümleri bitirmeye çalışıyor."

İstanbul 'daki LGBTİ yürüyüşü

Başbakan Yardımcısı Arınç, bir süre önce İstanbul'da gerçekleştirilen LGBTİ yürüyüşüne ilişkin bir soru üzerine, farklı cinsel yönelimlerin toplumun inanç, gelenek, örf ve adetlerinde hoşlanılan işler olmadığını söyledi.

"Maalesef özellikle hanım kardeşlerimizin bulunduğu bir yerde söylemekten haya ediyorum ama birileri bunu onur haline getiriyor" değerlendirmesinde bulunan Arınç, "Bunların güpegündüz çırılçıplak hale gelip, İstanbul'un göbeğinde meydan okumaları eğlenmeleri ve ne yazık ki CHP ve HDP'li milletvekillerinin bunlara destek olması fevkalade üzüntü vericidir" dedi.

Diyarbakır ziyaretinde bir kişinin kendisine, HDP'lilerin 50 yaşındaki bir hanımın eline "Hiç lezbiyen görmediniz mi?" yazılı afiş tutuşturduğunu görmesinin ardından HDP'den ayrıldığını belirttiğini dile getiren Arınç, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bunu okuduktan sonra bu kişi 'lanet olsun sizden ayrılıyorum' dediğini belirtti. Bu hassasiyeti gösteren kaç kişi vardır, bilmiyorum ama o yürüyüşe katılanları, destekleyenleri içlerinde kadınlı erkekli milletvekillerinin, CHP'den de 5-10 milletvekilinin bulunduğunu biliyorum. Bunlar hakkındaki takdiri milletimize sunuyorum. Milletimiz bunu beğeniyor, alkışlıyorsa arkalarından gitmeye devam etsinler. Milletimiz bunları yanlış biliyor, eleştiriyorlarsa sandıkta gereğini yapsınlar."

(Son)