Bebeklerde göz sulanması

Bebeklerde göz sulanması
Bebeklerde göz sulanması
- Op. Dr. İskan Abay: - ''Bebeklerde görülen göz sulanması, doğuştan olan göz tansiyonu gibi diğer göz hastalıklarının da habercisi olabilir. Eğer bebeğin gözleri yaşarıyorsa, erken tanı için zaman kaybetmeden bir göz doktoruna başvurulmalıdır''

DİYARBAKIR ( AA ) -  Memorial Dicle Hastanesi Göz Hastalıkları Bölümün doktorlarından Op. Dr. İskan Abay, bebeklerde görülen göz sulanmasının, doğuştan olan göz tansiyonu gibi diğer göz hastalıklarının da habercisi olabileceğini, erken tanı için zaman kaybetmeden bir göz doktoruna başvurulması gerektiğini bildirdi.

Op. Dr. Abay, yapığı açıklamada, yeni doğan bebeklerde oluşan gözyaşı kanalı tıkanıklığı, göz sulanması ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Yeni doğan bebeklerin ortalama yüzde 6'sında gözyaşı kanalı tıkanıklığı bulunduğuna dikkati çeken Abay, doğumdan birkaç hafta sonra gözyaşının dışa akması sonucu oluşan sulanmanın gözde çapaklanma, kirpiklerde yapışıklık, iltihaplı akıntı, gözyaşı kesesinin olduğu bölgede şişlikle belirti verebildiğini kaydetti.

Gözyaşı kesesinin buruna açıldığı yerde bir zarın bulunduğunu kaydeden Abay, bu zarın normalde bebek doğmadan açıldığını, ancak bazı bebeklerde bu zarın doğum sonrası açıldığı için gözyaşı kanal tıkanıklığının önemli bir belirtisi olduğunu ifade etti.

Abay, bebeklerde görülen göz sulanmasının, doğuştan olan göz tansiyonu gibi diğer göz hastalıklarının da habercisi olabileceğini, erken tanı için zaman kaybetmeden bir göz doktoruna başvurulmasını istedi.

Gözyaşı kanalı tıkanıklığının tedavi edilmemesi halinde gözyaşı kesesi ve gözyaşı yollarının mikroplara açık hale geleceğini aktaran Abay, mikrop yayılırsa menenjit ve böbrek hastalığı gibi önemli sorunlara yol açabileceğini, gözyaşı kanalı tıkanıklığı olan hastalarda katarakt ameliyatı yapmanın bile risk oluşturabildiğini vurguladı.


    ETİKETLER:

    zaman

    ,

    böbrek