Belediye tepki çeken afişini kaldırdı

Belediye tepki çeken afişini kaldırdı
Belediye tepki çeken afişini kaldırdı
- Diyarbakır'da DBP'li Yenişehir Belediyesi "çocuk gelinlere" dikkati çekmek için bilboardlara astığı afişi, tepkiler üzerine kaldırdı - Belediyeye ait Kadın Politikalar Müdürlüğünün logosu bulanan "Çocuk gelin yoktur, tecavüzcü erkek vardır" başlığıyla bilboardlara asılan afişte, Danimarkalı bir karikatüristin "Hz. Muhammed'e hakaret içeren" çizimi kullanıldı - Diyarbakır İnanç Özgürlüğü Platformu Koordinatörü Gökdemir: "Diyarbakır halkına, Müslümanlara, sahabelere, değerlerimize, inançlarımıza saygısızlıktır" - MAZLUM-DER Şube Başkanı Gültekin: "Bu çok kaba ve bizim tasvip edemeyeceğimiz seküler anlayışın doğurduğu bir sonuçtur"

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır'da DBP'li Yenişehir Belediyesi, " çocuk gelinlere" dikkati çekmek için bilboardlara astığı afişi, tepkiler üzerine kaldırarak özür diledi.

Belediyeye ait Kadın Politikalar Müdürlüğünün logosunun bulunduğu "Çocuk gelin yoktur, tecavüzcü erkek vardır" başlığıyla bilboardlara asılan afişte, Danimarkalı bir karikatüristin "Hz. Muhammed'e hakaret içeren" çizimi kullanıldı.

Diyarbakır İnanç Özgürlüğü Platformu Koordinatörü İbrahim Gökdemir, Diyarbakır'ın peygamberler ve sahabeler diyarı olduğunu belirterek belediyenin astığı afişin "kabul edilemez" olduğunu kaydetti.

Belediyelerin bu konudaki hassasiyeti gözetmesi gerektiğine dikkati çeken Gökdemir, şöyle konuştu:

"Bu, Diyarbakır halkına, Müslümanlara, sahabelere, değerlerimize, inançlarımıza saygısızlıktır. DBP'li belediyeler daha önce de çarşaflı kadını zincire bağlı bir şekilde anlatmaya çalışmıştı. Yapılan tüm bu çalışmalar, İslam'ın mukaddesatına bir hakarettir."

- "Kabul edemeyeceğimiz yaklaşım tarzıdır"

İnsan Hakları ve Mazlumlar için Dayanışma Derneği (MAZLUM-DER) Şube Başkanı Ali İhsan Gültekin de söz konusu karikatürün bir Müslümanı resmetmesi ve onun üzerinden bir sembolizm oluşturmasının kabul edilebilir bir durum olmadığını belirtti.

Afişin Diyarbakır sokaklarına asılmasını kabul edemeyeceklerini dile getiren Gültekin, "Bunu klasik seküler anlayışın İslami bakışla mesafesini ortaya koyan bir örnek olarak görüyoruz. 'Müslüman böyledir' diye bir figür ortaya çıkarılıyor. Bu çok kaba ve bizim tasvip edemeyeceğimiz seküler anlayışın doğurduğu bir sonuçtur" dedi.

- "İslam'a hakareti hiçbir Müslüman kabul edemez"

Diyanet-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Ömer Evsen ise afişi hazırlayanların pedofili ile mücadele adı altında Müslümanları karalayıcı ifadeler kullanmalarına ve özellikle de İslamı kötüleyici karikatürle bu işe karşı çıkmalarına hiçbir anlam veremediklerini söyledi.

Evsen, "Buna yol açan tüm idareciler önce İslam'a hakaretten dolayı istifalarını sunmalı ve halktan özür dilemeliler. İslam'a hakareti hiç bir Müslüman kabul edemez" diye konuştu.

- "Tüm kamuoyu ve halkımızdan özür diliyoruz"

Bu arada, Yenişehir Belediyesince konuya ilişkin yapılan açıklamada, kadın müdürlüğü bünyesinde bir süredir çalışmalar yürüten şiddet biriminin bu hafta "çocuk cinsel istismarı" konulu billboard çalışması yaptığı ileri sürüldü.

Açıklamada, 25 Kasım Dünya Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Haftasına atfen yapılan billboard çalışmasının "çocuk cinsel istismarı"nı önlemek amacıyla hazırlandığı bildirilerek, şöyle denildi:

"Çalışmayı yaparken arama motorunun 'çocuk gelin' sayfasının görsellerinde hiçbir amblem ve isim bulunmayan karikatür fotoğrafı seçilmiştir. Bu fotoğraf seçilirken bazı basın yayın organlarında yayınlanan ve iddia  edilen amaçlar düşünülmemiştir. Fotoğrafın daha önce kullanıldığı belli kesim ve amaçlar bazı kişi ve kuruluşlarca iletilir iletilmez, yanlış anlaşılmalara sebebiyet vermesinden ötürü bu billboard afişlerini kaldırma kararı aldık. Tüm kamuoyu ve halkımızdan özür diliyoruz."