Beslenme Dostu Okul Projesi

Beslenme Dostu Okul Projesi
Beslenme Dostu Okul Projesi
- Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Diyarbakır İl Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından ortaklaşa yürütülen Beslenme Dostu Okul Projesi hayata gerçekleştirildi.

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Diyarbakır İl Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından ortaklaşa yürütülen Beslenme Dostu Okul Projesi  hayata gerçekleştirildi.

Kayapınar Vehbi Koç Toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıda konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdür Yrd. Mehmet Aydın, Beslenme Dostu Okul Projesiyle toplum sağlının korunması, geliştirilmesi ve yaşam kalitesinin yükseltilmesini amaçladıklarını belirtti.

Aydın, yarınları olan çocukların eğitildiği, okulların temizlik, hijyen açısından belirli kriterler esas alınarak denetlemesi, okul sağlığı, okul iyileştirilmesi ve zamanında önlem alınması, obezitenin önlenmesi hususunda okulların teşvik edilmesi gerektiğini söyledi.

Aydın, " Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı iş birliği ile yürütülen ve Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü 21.04.2006 tarih ve 5432 sayılı yazısı ile yürürlüğe konan Beyaz Bayrak projesi ile 03.10.2011 tarih ve 5432 sayılı Beslenme Dostu Okullar Projesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Mesleki Teknik Hizmetleri Şubesi ile Halk Sağlığı İl Müdürlüğü Çevre Sağlığı Şubesi ve Bulaşıcı Madde Olmayan Hastalıklar Şubesi tarafından yürütülmektedir" dedi.

Gayret gösteren okulların Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu Okul Sertifikası ile ödüllendirileceğini ifade eden Aydın, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bakanlığımızın direktifleri doğrultusunda Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu Okul Projesi sertifika almış okul sayıları artmaktadır. Geleceğimiz olan çocuklarımızın sağlıklı gıda ile beslenmesi amacıyla yönetmelikler, genelgeler ve İl HıfzıssıhhaKurulu kararları doğrultusunda okul kantinlerinin denetlemesi satışı yasaklanmış gıda maddelerinin satılmaması, kantin işletmecileri ve çalışanlarının, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Okul kantinlerine dair kuraları yönetmenliği doğrultusunda eğitim alıp almadığının tespit edilecektir. Eğitim almayan kantin işletmecisi veya çalışanı varsa eğitimlerini en kısa sürede tamamlamaları sağlanarak, eğitime katılmak istemeyen kantin işletmecisi ve çalışanlarının çalıştırılması engellenecektir."

Toplantıya İl Milli Eğitim Şube Müdürü Şahin Aktay, Halk Sağlığı İl Müdürlüğünde görevli Diyetisyen Yekta Kaya, Çevre Sağlığı Teknisyeni Cuma Kurt ve 4 Merkez İlçede bulunan okul müdürleri katıldı.