Charlie Hebdo karikatürlerinin yayınlanmasına tepkiler

Charlie Hebdo karikatürlerinin yayınlanmasına tepkiler
Charlie Hebdo karikatürlerinin yayınlanmasına tepkiler
- Paris'teki mizah dergisi Charlie Hebdo'nun Hz. Muhammed'i tasvir eden karikatürler yayınlaması Mardin ve Siirt'te protesto edildi

MARDİN (AA) - Mizah dergisi Charlie Hebdo'nun Hz. Muhammed'i tasvir eden karikatürler yayınlaması, Mardin ve Siirt'te  protesto edildi.

Mardin'in Artuklu ilçesi Vali Ozan Caddesi'nde bir araya gelen Dostluk Eğitim Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (DOST-DER) üyeleri, dergi aleyhinde çeşitli dövizler taşıdı ve sloganlar attı. 

Grup adına açıklama yapan DOST-DER Genel Başkanı Fesih Memiş, dergiyi, yayınladığı karikatürler nedeniyle kınadıklarını belirtti.

Memiş, ifade özgürlüğü adı altında İslam'ın kutsallarına iğrenç bir şekilde saldırılar yapıldığını, saldırılara müsamaha gösterilerek yapılan alçaklıkların ödüllendirildiğini kaydetti.

Batının büyük bir kibir ve aymazlıkla, gerçekleri görmek istemediğini, olayların sebeplerini ters yüz ederek İslam peygamberine saldırmaya devam ettiğini anlatan Memiş, batı dünyasının bu saldırının altında yatan nedenlerini doğru okunması gerektiğini aktardı.

Grup, açıklamanın ardından dağıldı.

- Siirt

Siirt Gönüllüleri Platformu Kurucu Başkanı Ayaz Akkoyun da yaptığı açıklamada, İslam dünyasının ve insanlığın ortak hassasiyetlerini, tahammül sınırlarını zorlayarak taciz etmek, bunun karşısında gösterilmesi muhtemel şiddeti yine tüm Müslümanlara mal etme hesapları yapan fitne odaklarının Hz. Muhammed'e hakaretleri de basın ve ifade özgürlüğü adı altında yaptıklarını savundu.

"Oysa bilinmelidir ki hangi etnik, dini ve ideolojik kimliğe sahip olursa olsun, bir toplumun değerlerini, mukaddes kabul ettiği inanç temellerini tahkir ve taciz etmek, basın ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilemez" diyen Akkoyun, "Bizler, bu şekilde yapılacak saygısız girişimlerin karşısındayız. Bu gibi durumların önünde hukuki ve legal yollarla durmaya da son derece kararlıyız" ifadesini kullandı.