CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu:

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu:
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu:
- "(Tahir Elçi'nin öldürülmesi) Olay mutlaka aydınlatılmalı, gün yüzüne çıkarılmalı, failler belirlenmeli ve yargıya teslim edilmeli. Siyaseten bu işin takipçisi olacağız" - "Bu ülkede belli sokak ve caddeleri kapatırsanız, bu doğru değildir. Diyarbakırlı bunu istemiyor" - "Bu kentin sokaklarını ayırırsanız, barikatlar kurarsanız bu kabul edilemez, doğru değildir"

DİYARBAKIR (AA) - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Sur ilçesindeki terör saldırısına ilişkin, "(Tahir Elçi'nin öldürülmesi) Olay mutlaka aydınlatılmalı, gün yüzüne çıkarılmalı, failler belirlenmeli ve yargıya teslim edilmeli. Siyaseten bu işin takipçisi olacağız" dedi.

 Beraberinde Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ve Genel Sekreter Gürsel Tekin ile Diyarbakır Barosunu ziyaret eden Kemal Kılıçdaroğlu, Tahir Elçi'nin üzerinde papatya ve fotoğraflarının bulunduğu masasının önünde bir süre oturdu, ardından Baro Başkan Vekili Velat Alan ile görüştü.

Kılıçdaroğlu, burada düzenlediği basın toplantısında, Elçi'nin eşine taziye ziyaretinde bulunduğunu belirterek, "Başsağlığı dileklerimizi ilettik, büyük metanetle karşıladı. En büyük arzusu faillerin ortaya çıkarılması" dedi.

Diyarbakır'ın göbeğinde katledilen baro başkanın faillerinin mutlaka ortaya çıkarılması gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Olay mutlaka aydınlatılmalı, gün yüzüne çıkarılmalı, failler belirlenmeli ve yargıya teslim edilmeli. Siyaseten bu işin takipçisi olacağız. 21. yüzyılın Türkiye'sinde faili meçhul olmamalı. Ailesi, çocuğu, hangi görüşten olursa olsun, bütün siyasal partiler bunu istiyor. Hukuk, insanlık ve aileleri adına istiyoruz. Bu olay mutlaka aydınlığa kavuşturulmalı."

- "Ayrışmanın felaket getirdiğini hepimiz biliyoruz ve görüyoruz"

Saldırıda 2 polis memurunun şehit edilmesi dolayısıyla İl Emniyet Müdürlüğü'ne taziye ziyaretinde bulunduğunu aktaran CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Türkiye'de artık huzur istiyoruz. Türkiye'nin sokaklarında insanlarımız huzur içinde gezebilmeli. En büyük arzularımızdan birisi bu. CHP olarak üzerimize düşen görev varsa yapmaya hazırız" ifadelerini kullandı.

"Ülkenin huzur ve barışa ihtiyacı var. Birbirimizi anlamalıyız. Ayrışmanın felaket getirdiğini hepimiz biliyoruz ve görüyoruz. Bu güzel ülkede rahatça yaşamalıyız" diyen Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Acımızı paylaşmasını biliyoruz ama sevincimizi de paylaşalım. Hiçbir ayrılık gayrılık yapmadan bu coğrafyada huzur içinde yaşayalım. En büyük arzumuz bu. Bütün bu acıların üstüne 6 çocuğumuzun acısı da eklendi. Kuran Kursu'nda hayatını kaybeden 6 çocuğumuz. Neden o çocuklarımız orada bir yangında hayatını kaybetsin? Ülkenin bütün insanlarını seviyoruz, acılarını paylaşıyoruz, hiç bir ayrım yapmadan bütün acılarını paylaşıyoruz. 21. yüzyılın Türkiye'sine faili meçhuller yakışmıyor. Bu olayların üzerine azim ve kararlılıkla gitmeliyiz."

- "Barikatlar sorunu çözmez, sorun yaratır"

"Hendeklerin kapatılması Elçi'nin vasiyetiydi, vasiyetin yerine getirilmesi için bir çağrınız olacak mı?" sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, şu yanıtı verdi:

"Rahmetli barıştan yanaydı, yollarda barikat kurulmamasını sürekli ifade ediyordu. Eğer bu vasiyet ise buna herkesin uyması lazım. Barikatlar sorunu çözmez, sorun yaratır. Bu ülkede belli sokak ve caddeleri kapatırsanız, bu doğru değildir. Diyarbakırlı bunu istemiyor. Bu kentin sokaklarını ayırırsanız, barikatlar kurarsanız bu kabul edilemez, doğru değildir. Barikatları kuran arkadaşlara da kişilere de kim yapıyorsa onu bilmiyoruz tabi, siz Tahir Elçi'yi seviyorsanız onun vasiyetinin gereğini yapın, kaldırın."

- "Şu aşamada paylaşmak doğru değil" 

"Gelişinizin Sur ilçesinde sokağa çıkma yasağı uygulamasının başlatılmasıyla ilişkisi var mı?" sorusuna Kılıçdaroğlu, bu konuda bilgisi olmadığını belirtti.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, olayla ilgili kendisine aktarılan farklı bilgi bulunup bulunmadığı sorusuna da "Bize aktarılan bilgileri şu aşamada paylaşmak doğru değil" yanıtını verdi.

Bu cinayetin yeni dönemin başlangıcı olarak değerlendirildiğine ilişkin soru üzerine de Kılıçdaroğlu, şu görüşlerini paylaştı:

"Bu cinayet, eğer bu ülkede onun beklentilerinin vasiyetinin gereği olarak sorunların çözüleceği bir tarih ise 'evet' bu başlamalı. Kendi sorumumuzu kendi irademizle çözmeliyiz. Eğer bu daha farklı çağrışımları gündeme getiriyor' diye düşünüyorsanız buna katılmıyoruz. Biz istiyoruz ki bu ülkede hangi meslek ve kuruluştan olursa olsun hepimizin ortak ses çıkarması lazım. Bu ülkede huzur içinde yaşamak, şarkı, türkü söylemek istiyoruz. Elçi de her fırsatta bunu dile getiriyordu. Ona saygı duyuyorsak onun vasiyetinin gereğini yapalım."

Öcalan ile görüşme olup olmadığı sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, "Hükümetin neler yaptığını bilmiyoruz, ancak geldiği süreci biliyoruz. Sorun yaratan bir süreç. Sorunun çözüm adresinin parlamento olduğunu defalarca ifade ettim. Sorunun nasıl çözülmesi gerektiğini biliyoruz, bunu kamuoyunla paylaştık. Ama onlar daha farklı yöntem izlediler. O yöntem, Türkiye'yi bu noktaya taşıdı" diye konuştu.

- "Kesin elde veri olmadan konuşmayız, yorum yapmayız"

Başka bir gazetecinin saldırıyla ilgili Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun terör örgütünü, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın ise devleti suçlamasına ilişkin sorusuna karşılık şu değerlendirmelerde bulundu:

"CHP'li olarak kesin elde veri olmadan konuşmayız, yorum yapmayız. Bu insan sıradan birisi değildir. Devlet ciddiyeti içerisinde faillerin bulunmasını ve yargıya teslim edilmesini isteriz. Ben savcı, polis değilim. Hukukun üstünlüğüne inan devlet, delileri bulur, failleri yakalar, adalete teslim eder ve gereğini hep birlikte bekleriz. Olay görüntülerinin medyaya yansıyanının aşağı yukarı tamamına yakınını izledim."

- "Faili meçhul cinayet, insanlık ayıbıdır"

Faili meçhullerin aydınlatılması için 24. dönemde 24 kez CHP olarak araştırma komisyonu kurulmasını istediklerini anımsatan Kılıçdaroğlu, "Ama maalesef çoğunluk oylarıyla reddedildi. Faili meçhul cinayet, insanlık ayıbıdır. Türkiye'nin karnesi bu konuda kırıktır. O nedenle Türkiye'deki demokrasiye 'hibrit demokrasi' diyorlar" dedi.

Baro Başkan Vekili Alan da  Tahir Elçi'nin katledilmesi olayının aydınlatılmasını istedi.