Cizre'de 12 yaşındaki çocuğun ölümü

Cizre'de 12 yaşındaki çocuğun ölümü
Cizre'de 12 yaşındaki çocuğun ölümü
- Cizre'de 12 yaşındaki Nihat Kazanhan'ın ölümüne ilişkin iddianamede, tutuklu polis M.N.G hakkında "olası kast ile nitelikli öldürme" suçundan müebbet hapis istendi - Biri komiser yardımcısı, 4 polisin de "kamu görevlisinin suçu bildirmemesi" suçundan 4 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talep edildi

DİYARBAKIR (AA) - Şırnak'ın Cizre ilçesinde bir çocuğun ölümüyle ilgili yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan polis M.N.G hakkında "olası kast ile nitelikli öldürme" suçundan müebbet hapis istendi.

Cizre'nin Yafes Mahallesi'nde yeni çevre yolu köprüsü yakınlarında 14 Ocak'ta 12 yaşındaki Nihat Kazanhan'ın ölümüne ilişkin soruşturma sonucunda hazırlanan ve Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edilen iddianamede, olayın ayrıntıları yer aldı.

İddianameye göre, Diyarbakır Adli Tıp Kurumu'nda düzenlenen otopsi raporunda Kazanhan'ın, başına isabet eden sert silindir cisim nedeniyle oluşan kafatası kemik kırıkları ve beyin kanaması sonucu yaşamını yitirdiği belirtildi.

Diyarbakır Kriminal Polis Laboratuvarı Müdürlüğü'nün raporunda da Kazanhan'ın başından çıkarılan cismin av fişeği unsurlarından olduğu kaydedildi.

Soruşturma kapsamında ifadelerine başvurulan 6 tanığın, Kazanhan'a yolun karşı tarafında polislerin bulunduğu yerden ateş edildiğini anlatması üzerine olay yerindeki zırhlı araçla ilgili araştırma yapıldı.

Araştırmada, söz konusu araçta Mardin Özel Hareket Şube Müdürlüğünde görevli polisler M.N.G, H.V, U.İ ve O.Ç'nin bulunduğu belirlendi.

Yapılan incelemede, Kazanhan'ın başından çıkan gaz fişeğinin şüphelilerden H.V'ye zimmetli silaha ait olduğu tespit edildi. 

H.V, 27 Ocak'ta alınan ifadesinde, olay yerinde 10-15 kişilik çocuk grubunun kendilerine taş attığını, grup amiri U.İ'nin talimatı üzerine çocukların taş atmalarını önlemek amacıyla arka taraflarına aşırtma şekliyle bir adet gaz attığını anlattı.

Tutuklanan H.V, 16 Şubat'ta verdiği ek ifadesinde, olay esnasında polis memuru M.N.G'nin pompalı tüfeğiyle çocukların bulunduğu tarafa hedef gözetmeksizin 3-4 el ateş ettiğini daha sonra bir çocuğun yere düştüğünü U.İ ile gördüklerini ileri sürdü.

U.İ'nin aracın sol tarafından bulunduğu yerden M.N.G'ye, "Atma atma ne yaptın sen" diye seslendiğini anlatan H.V, M.N.G'nin daha sonra kar maskesi takarak olay yerine gidip topladığı boş gaz fişeklerini karakolun bahçesinde bir noktaya gömdüğünü belirtti.

Grup amiri U.İ'nin yaşananları komiser yardımcısı G.T'ye anlattığını aktaran H.V, ifadesinde, "Yapmadığım bir suç için cezaevindeyim. Bu nedenle ifademi değiştirdim" dedi.

- Şüpheli M.N.G tutuklandı

H.V, ifadesinin ardından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. M.N.G ise Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı'nda verdiği ifadede, Kazanhan ve arkadaşlarının arka tarafına pompalı tüfekle sadece bir el ateş ettiğini, maktulün ölümüne yol açan atışı yapmadığını savundu. 

Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilen şüpheli M.N.G tutuklandı. 

Bu arada H.V'nin "M.N.G'nin boş gaz fişeklerini karakolun bahçesine gömdüğü" yönündeki ifadesi üzerine Şehit Astsubay Hayati Bilgin Karakolu'nda yapılan aramada, bahçede inşaat kalıntısı olan malzemelerin bulunması ve herhangi bir tanığın yer göstermesinin olmaması nedeniyle boş fişekler bulunamadı.

İddianamede, "şüpheli M.N.G'nin pompalı şekilde atış yapabilen 6 fişek hazneli tüfek ile sırf maktul ve arkadaşlarının arkasına sebepsiz şekilde bir adet atış yapmasının hayatın olağan akışına aykırı olduğu" değerlendirildi.

Kazanhan'ın ölümüne neden olan merminin "dağıtma amaçlı gaz çıkarmayan kapalı yer operasyonlarında pencere, kapı açma ve cam delmek için kullanılan 12'lik gaz fişeği mühimmatı olduğu" kaydedilen iddianamede, "M.N.G'nin bu nitelikteki bir mühimmatı herhangi bir amaç olmaksızın sırf maktul ve arkadaşlarını korkutmak maksadıyla atması ve atışının Kazanhan'a değmediği şeklindeki beyanının kabulü mümkün değildir" denildi.

İddianamede, şüpheli M.N.G'nin beyanlarının bir kısmının kendisini cezadan kurtarmaya yönelik olduğunun değerlendirildiği savunuldu.

Şüpheli M.N.G'nin Kazanhan'ın öldürülmesi eylemini bireysel şekilde "olası kast" ile işlediğinin tespit edildiği vurgulanan iddianamede, şu ifadelere yer verildi:

"Şüphelinin polis memuru olması nedeniyle sadece kapalı yer operasyonlarında kullanılan mühimmatın maktulü  öldürebileceğini ön görebileceği ancak maktulü öldürmeyi doğrudan istemediği ve fiilinin sonucuna kayıtsız kaldığı anlaşılmaktadır. Şüpheli tarafından daha önce yapılan atış maktulün ve arkadaşlarının ayaklarının dibine düşmesi hususu göz önüne alındığında şüphelinin daha sonra yapacağı atışların maktule değerek ölebileceğini ön görmesine rağmen öldürücü etki yapan atışı yaptığı ve bu atışın maktulün hayati bölgesine isabet etmesi sonucunda ölümüne yol açtığı, bu nedenle şüphelinin üzerine atılı öldürme suçunu olası kast ile işlediği anlaşılmıştır."

İddianamede, diğer şüpheliler H.V, U.İ ve O.Ç ile komiser yardımcısı G.T'nin de görevleriyle bağlantılı olarak suçun işlendiğini öğrenmelerine rağmen herhangi bir resmi bildirimde bulunmadığı kaydedildi.

- İstenen ceza

İddianamede, şüphelilerden tutuklu M.N.G'nin "olası kast ile nitelikli öldürmek" suçundan müebbet, şüpheliler H.V, U.İ, O.Ç ve G.T'nin de "kamu görevlisinin suçu bildirmemesi" suçundan 4 yıla kadar hapsi istendi.

Sanıkların yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacak.