Cizre'deki gerginlik

Cizre'deki gerginlik
Cizre'deki gerginlik
- Şırnak'ın Cizre ilçesinde meydana gelen olaylar Diyarbakır'da DBP İl Başkanlığınca düzenlenen yürüyüşle protesto edildi

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır'da, Şırnak'ın Cizre ilçesinde yaşanan olayları protesto etmek için Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İl Başkanlığınca yürüyüş düzenlendi.

Bağlar ilçesindeki DBP il binası önünde toplanan grup Yenişehir ilçesindeki Demokratik Toplum Kongresi (DTK) il binasına kadar Türkçe ve Kürtçe sloganlar eşliğinde yürüdü.

Yürüyüş esnasında yüzünü kapatanların yüzlerini açmaları yönünde parti otobüsünden sık sık uyarı yapıldı.

Gruptan bazı kişilerin polis araçlarını taş atması üzerine parti görevlileri grup ile polis araçları arasında zincir oluşturdu.

DBP Diyarbakır İl Eş Başkanı Hafize İpek, parti otobüsünde gruba hitaben yaptığı konuşmada, Cizre'de son dönemlerde yaşanan gelişmelere değindi.

Cizre'nin bazı cinayetlerle tekrar gündeme geldiğini savunan İpek, "Cizre'de bir oyun oynanmak isteniyor. Çocuklar ilçede herkesin gözü önünde kurşunlarla katlediliyor. İlçede son olaylarda 5 çocuk hayatını kaybetti" dedi.

İpek, vicdan sahibi hiçbir insanın bu durumu kabul edemeyeceğini ifade ederek, şöyle dedi:

"Özellikle DTK heyetinin halkla buluştuğu ve çözüm sürecine yönelik Öcalan'ın uyarıları ve mesajının iletildiği bir zamanda 12 yaşındaki Nihat Kazanhan'ın katledilmesi dikkat çekicidir. Süreci sabote etmek isteyenlerin devrede olduğunu göstermektedir"

DBP İl Başkanı Ali Şimşek de Kürtçe bir konuşma yaptı.

Grup daha sonra olaysız dağıldı.