Cizre'deki sokağa çıkma yasağı

Cizre'deki sokağa çıkma yasağı
Cizre'deki sokağa çıkma yasağı
- HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş: - "Cizre'de tek bir yurttaşımızın da tek bir polisin, askerin de yaşamını yitirmesini istemeyiz. Çatışmaları durdurmak için yollarda olduk, bugün de niyetimiz budur. İsteğimiz sokağa çıkma yasağı kaldırılsın"

DİYARBAKIR (AA) - HDP Eş Genel Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Cizre'de tek bir yurttaşımızın da tek bir polisin, askerin de yaşamını yitirmesini istemeyiz. Çatışmaları durdurmak için yollarda olduk, bugün de niyetimiz budur. İsteğimiz sokağa çıkma yasağı kaldırılsın" dedi.

Demirtaş, Avrupa Birliği ( AB ) Bakanı Ali Haydar Konca ve Kalkınma Bakanı Müslüm Doğan ile bazı milletvekillerinin bulunduğu heyet, karayolu ile konvoy eşliğinde Diyarbakır'dan Cizre'ye gitmek üzere yola çıktı.

Midyat-İdil yol ayrımında durdurulan konvoyda bulunan HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş ile HDP milletvekilleri Altan Tan ve Osman Baydemir, askerlerle bir süre görüştü.

Güvenlik güçlerinin, "Valiliğin talimatıyla güvenlik gerekçesiyle geçişe izin verilmeyeceğini" belirtmesi üzerine heyet burada bir süre bekledi.

Sonraki görüşmelerde de geçişe izin verilmemesi üzerine Demirtaş, otobüsten partililere seslenerek, Cizre'de 6 gündür sokağa çıkma yasağının sürdüğünü belirtti.

Bu yasağın sona ermesi için ilçeye gitmek istediklerini savunan Demirtaş, "Cizre'de tek bir yurttaşımızın da tek bir polisin, askerin de yaşamını yitirmesini istemeyiz. Çatışmaları durdurmak için yollarda olduk, bugün de niyetimiz budur. İsteğimiz sokağa çıkma yasağı kaldırılsın" diye konuştu.

Demirtaş, şunları kaydetti:

"Saatlerdir Başbakan dahil herkesle görüşülüyor. Cizre'ye daha 90 kilometre var ve araçlarımız durduruldu. Cizre'ye giriş yasak ama biz Mardin'den çıkamıyoruz daha. Bu konvoy Cizre'ye ulaşarak barış mesajı vermeli. Biz kimseyi incitmek için buraya gelmedik. Sağlık durumu elvermeyenler Midyat'a dönsün. Biz yürüyerek devam edeceğiz."

Daha sonra araçları yolda bırakan heyet Cizre'ye gitmek için yürüyüşe geçti. Bir süre yürüyen ve Şırnak'ın İdil ilçesinin Karalar beldesi mevkisinde durdurulan heyetin yürümesine de izin verilmeyeceğinin belirtilmesi üzerine Demirtaş ve beraberindekiler araçlarıyla bölgeden ayrıldı.

Bu arada, sabah saatlerinde HDP il ve ilçe teşkilatlarının çağrısı üzerine Şırnak'tan aralarında Belediye Başkanı Serhat Kadırhan, İHD Şube Başkanı Emirhan Demir ve partililerin bulunduğu bir heyet Şırnak-Cizre karayolunda, Silopi'den hareket eden partililerin yer aldığı bir konvoy da ilçe çıkışında durduruldu.

Güvenlik gerekçesiyle geçişe izin verilmeyeceğinin açıklanmasına tepki gösteren gruplara biber gazı ile müdahale edildi.