Çözüm süreci

Çözüm süreci
Çözüm süreci
- Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Türk: "Halklar arasında büyük sorunlar yaşanmadan çözüm sürecinin artık çözülmesi gerektiğini söylüyoruz"

MARDİN (AA) - Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, "Halklar arasında büyük sorunlar yaşanmadan çözüm sürecinin artık çözülmesi gerektiğini söylüyoruz" dedi.

Mardin Karayolları Parkı'nda düzenlen mitingde konuşan Türk, Kürt halkının özgürlüğü için büyük bedeller ödediğini savundu.

Kürtlerin Kobani (Ayn el arap), Şengal (Sincar) ve "Rojava"da alkışlanacak bir mücadele yürüttüğünü belirten Türk, "Kürtler buralarda tarih yazdı. Bugün Kobani de verilen mücadele ile özgürleşti. Şengal de özgürleşme yoluna gidiyor" ifadesini kullandı.

Ortadoğu 'da barışın sağlanması için Kürtlerin de olmazsa olmaz olduğunu söyleyen Türk, şöyle konuştu:

"Kobani ve Şengal'de DAİŞ çetelerine karşı verilen mücadele ile bunu tüm dünya görmüştür. DAİŞ, Kürt halkının duruşu ile durduruldu. Kürt halkı tüm dünyanın kabul ettiği büyük bir aktör oldu. Bu da anlaşıldı ki Kürt halkı olmadan barış olmaz. Kürt halkı büyük bedeller vererek buralara kadar gelmiştir. Bizler halkların demokrasisini esas almaktayız. Bu nedenle halklar arasında büyük sorunlar yaşanmadan çözüm sürecinin artık çözülmesi gerektiğini söylüyoruz."

Türk, 7 Haziran'da yapılacak genel seçimlere de değinerek, "Bizler yeniden bir sınavdan geçiyoruz. Yüzde 10 barajını aşmalıyız. Eğer bizler aşamazsak siyasi mücadelemizde başarılı olamayacağız. Kardeşlerimizin mücadelesinden sonra bizler bunu yapamazsak tarih bizi affetmeyecektir" diye konuştu.

HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım ile Demokratik Bölgeler Partisi Mardin İl Başkanı Ömer Öcalan'ın da katıldığı mitingde, güvercin uçuruldu.