Çözüm süreci spora da yansıdı

Çözüm süreci spora da yansıdı
Çözüm süreci spora da yansıdı
- Çözüm sürecinin getirdiği olumlu ortam Diyarbakır'daki sportif çalışmalara ve yatırımlara da katkı sunuyor - Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdür Vekili Demir: "Bu huzurlu ortamda 144 milyon 880 bin lira tutarında spor tesisleri yapılıyor" - Antrenör Akgün: "Yıl sonunda Diyarbakır, Avrupa standartlarında yeni bir atış poligonuna sahip olacak"

DİYARBAKIR (AA) - MEHMET ÇAKAN / AZİZ ASLAN - Çözüm sürecinin getirdiği olumlu ortam Diyarbakır'daki sportif çalışmalara ve yatırımlara da yansıyor.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde oluşan güven ortamında gençlerin spor etkinliklerine katılımında artış yaşandı. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde gençlerin farklı spor branşlarına yönelmesi için yeni projeler uygulanmaya başlandı.

- 33 bin kapasiteli stat yapılıyor

 Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdür Vekili Mehmet Demir, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  Diyarbakır'da çok sayıda branşta faaliyet yürüttüklerini, bu sayede yetenekli sporcuların yetişmesini sağladıklarını söyledi.

Çözüm sürecinin bölgede her alana büyük katkı sunduğunu dile getiren Demir, lisanslı sporcu sayısının her geçen gün yükseldiğini kaydetti.

Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın Diyarbakır'da 33 bin seyirci kapasiteli stadyum yaptırdığını ifade eden Demir, şöyle dedi:

"Temel için kazı çalışmalarına başlanan stat 2016 yılında tamamlanacak. Mardin yolunda 4 tane tesisin inşaat da devam ediyor. Önümüzdeki birkaç ay içerisinde bunlarda tamamlanacak. Çocuklarımızın boş vakitlerinde bu tesislerimizde güzel bir şekilde eğitilmeleri hem ülkemiz hem bölgemiz ve ilimiz açısından çok önemlidir. Çözüm süreci sayesinde güzel bir ortamda yaşıyoruz. Bu huzurlu ortamda 144 milyon 880 bin lira tutarında spor tesisleri yapılıyor."

- "Olumlu etkilerini yaşıyoruz"

Atıcılık Antrenörü Abdurrahman Akgün de çözüm sürecinin olumlu etkilerini yaşadıklarını söyledi.

Çözüm sürecinden önce Diyarbakır'da yapılması planlanan birçok müsabakanın yaşanan şiddet olayları nedeniyle iptal edildiğini anımsatan Akgün, Diyarbakır'ın huzur ortamında çok sayıda organizasyona ev sahipliği yaptığını kaydetti.

Geçmişte yaşanan şiddet olayları nedeniyle batı bölgesinden sporcuların Diyarbakır'da düzenlenen müsabakalara katılmak istemediğini işaret eden Akgün, şunları kaydetti:

"Diyarbakır'da 2 yıl önce federasyonumuzun düzenlediği çok sayıda müsabaka oldu. Katılım yoğun olduğu için coşkulu geçti.  En küçük müsabakamız 150-160 kişilikti. Bundan sonra da devam edecek. 112 faal, 250 de lisanslı sporcumuz var. Yıl sonunda Diyarbakır, Avrupa standartlarında yeni bir atış poligonuna sahip olacak. Bu tesis 500 gencin sokaktan kurtulup sporla buluşması anlamına geliyor."