Cumhurbaşkanı Erdoğan, Diyarbakır'da

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Diyarbakır'da
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Diyarbakır'da
- Erdoğan, toplu açılış töreninde konuştu: (2) - "İş adamları bölgeye yatırım yapmaktan çekiniyor, korkuyor. 'Acaba yaparsam burayı da ne zaman bombalarlar, yakarlar' diye. Çünkü bunlarda insaf yok. Bunlar okulları yakıyorlar, kütüphaneleri yakıyorlar, camileri yakıyorlar" - "Beyefendi rahatsız oluyor. 'Cumhurbaşkanı meydanlara kimin parasıyla çıkıyor' diyor. Devletin parasıyla çıkıyorum. Bu benim en doğal hakkım, yasal hakkım. Cumhurun başı olarak buraya çıkıyorum. Yüzde 52'nin oyu ile buraya geldim. Bu beyefendi de aday değil miydi? Adaydı. Onların aldığı oy da belli. Ama sen yüzde 52'yi alsaydın sana da ben saygı duyardım ama sen saygısızlık yapıyorsun" - "Yüzde 52 oyla Cumhurbaşkanı seçilmişsin, belediye başkanı nezaketen havalimanına gelip sizi karşılamaz mı? Son anda meğerse bunlar Kandil'den talimat almışlar. 'Cumhurbaşkanı tarafsızlığını yitirdi, onun için havalimanlarına karşılamaya gitmeyeceksiniz.' Bak, ben buradan sesleniyorum, ben her partiye eşit mesafedeyim. Gönlümde tabii ki bir parti var ayrı ancak ama ben tarafım. Nasıl taraf? Ben, milletin tarafındayım."

DİYARBAKIR (AA)  - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , "İş adamları bölgeye yatırım yapmaktan çekiniyor, korkuyor. 'Acaba yaparsam burayı da ne zaman bombalarlar, yakarlar' diye. Çünkü bunlarda insaf yok. Bunlar okulları yakıyorlar, kütüphaneleri yakıyorlar, camileri yakıyorlar" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstasyon Meydanı'nda düzenlenen toplu açılış töreninde halka hitap etti.

İş adamlarının bölgeye yatırım yapmaktan korktuğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:

"İş adamları bölgeye yatırım yapmaktan çekiniyor, korkuyor. 'Acaba yaparsam burayı da ne zaman bombalarlar, yakarlar' diye. Çünkü bunlarda insaf yok. Bunlar okulları yakıyorlar, kütüphaneleri yakıyorlar, camileri yakıyorlar. Çıkmış ne diyor, 'Diyaneti kaldıracağız.' Yahu benim Kürt kardeşim, Zaza kardeşim dindardır. Şu hale bak, şu yaklaşım tarzına bak. Bu ülkenin yüzde 99'u Müslüman. Bunlar bizim inançlarımızla da adeta oynamaya başladılar. Onun için 7 Haziran'ın önemi çok büyük. Beyefendi rahatsız oluyor. 'Cumhurbaşkanı meydanlara kimin parasıyla çıkıyor' diyor. Devletin parasıyla çıkıyorum. Bu benim en doğal hakkım, yasal hakkım. Cumhurun başı olarak buraya çıkıyorum. Yüzde 52'nin oyu ile buraya geldim. Bu beyefendi de aday değil miydi? Adaydı. Onların aldığı oy da belli. Ama sen yüzde 52'yi alsaydın sana da ben saygı duyardım ama sen saygısızlık yapıyorsun."

Bölgede sıfatı ve mahreci ne olursa olsun yürütülen tüm baskı ve şiddet politikalarının gerisinde çok sinsi bir amaç ve hedef olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu amaç Diyarbakır'daki ve bölgedeki tüm Kürt kardeşlerimin 1376 yıldır şerefle taşıdıkları ve yücelttikleri, uğrunda nice mücadeleler verdikleri inançlarıyla etnik kimliklerini birbirinden ayırmaktır. 'Kaldıracağız' dedikleri Diyanet, Kur'anı Kerim'in Kürtçe mealini yaptı. Niye? 'Ben diyor, benim Kürt vatandaşımın da Diyanet İşleri Başkanlığıyım" ifadesini kullandı.

"Değerli kardeşlerim, çıkıp diyorlar ki imam hatip okullarını da kapatacağız. Bunların ana muhalefet partisinden farkı var mı? Geçmişte onla bu işleri yaptı, fakat şimdi buna ulaşmak çok zor" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu ülkede bu millet imam hatip okullarını kurdu ve sahip çıktı. Bir ara 60 bine indirdiler öğrenci sayısını şu anda imam hatipte öğrenci sayısı 1 milyona ulaştı. Silahla tehdit edilerek mi ulaştı? Eğitim özgürlüğü bu, vatandaş evladını ister imam hatipe, ister düz liseye isterse de meslek lisesine gönderir, karışamazsın. Bir taraftan 'özgürlük' diyeceksin diğer taraftan buna karışacaksın. Onlar eski Türkiye 'de kaldı. Yeni Türkiye'de bu yok, yapamazsınız"

Okullarda başörtüsünün yasaklandığını, bugün artık başörtülü olarak okullara gidilebildiğini belirten Erdoğan, "Kızlarımızın başörtüsüyle oynadılar. Danıştay geçen gün yeni bir karar verdi ve 'Artık ortaöğretimde de müdahale edemezsiniz' dediler. Şimdi bu dertler kalktı. Şimdi istediğin üniversiteye gidiyor musun? Gitme şansın var mı? Artık kat sayı var mı? Kota var mı? Adalet budur işte. Biz bunun gereğini yaptık. Bizi bölemeyecekler, bizi ayıramayacaklar" diye konuştu.

Vatandaşlardan bir ricası olduğunu bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları ifade etti:

"Aman ha etle tırnak gibi olmalısınız. Hiç Kürt, Zaza, Türk ayrımı yok. Onun için 'tek millet, tek bayrak, tek vatan ve tek devlet' diyeceğiz. Bu yolda gür olacağız. Bir olacağız, diri olacağız, iri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız. Şimdi bunlar yanlarına bir de Paralel Yapı'yı aldı, beraber çalışıyorlar."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , şunları kaydetti:

"Yüzde 52 oyla Cumhurbaşkanı seçilmişsin, belediye başkanı nezaketen havalimanına gelip sizi karşılamaz mı? Son anda meğerse bunlar Kandil'den talimat almışlar. 'Cumhurbaşkanı tarafsızlığını yitirdi, onun için havalimanlarına karşılamaya gitmeyeceksiniz.' Bak, ben buradan sesleniyorum, ben her partiye eşit mesafedeyim. Gönlümde tabii ki bir parti var ayrı ancak ama ben tarafım. Nasıl taraf? Ben, milletin tarafındayım. Milletin değerlerine karşı olanların asla tarafında olamam. Hanımefendi gelmeyince bende belediyeyi maalesef ziyaret edemedim. Bunu bilmenizi istiyorum ki istismarı yapılmasın.

Geçenlerde Çanakkale'ye gittim, belediye başkanı CHP 'li. Geldi karşıladı havalimanında. Bende gittim Çanakkale Belediyesini ziyaret ettim ve kendilerinden brifing aldım. Benim dünyamda böyle bir ayrımcılık yok. Gittiğim her yerde nezaket, karşılığında nezaketi bulacaktır. Bundan kimsenin endişesi olmasın. Değerli kardeşlerim, tabii biz bu adımı kararlı şekilde atarak ülkemizi çok daha iyi bir noktaya taşıyacağız."

(Sürecek)