DBP Diyarbakır İl Eş Başkanı İpek'e tahliye

DBP Diyarbakır İl Eş Başkanı İpek'e tahliye
DBP Diyarbakır İl Eş Başkanı İpek'e tahliye
- Vatandaşlara kepenk ve kontak kapatmaları yönünde çağrı yaptığı, bildiri dağıttığı gerekçesiyle tutuklanan DBP İl Eş Başkanı İpek ile 3 parti üyesi tahliye edildi

DİYARBAKIR (AA) - Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Diyarbakır İl Eş Başkanı Hafize İpek ile 3 parti üyesinin, "Silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan yargılandığı davanın ilk duruşmasında tahliyelerine karar verildi.

Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanıklar İpek ile Kerem Akdaş, Ahmet Balca ve Celal Gidici katıldı.

Sanıklar, duruşmadaki ifadelerinde üzerlerine atılı suçlamayı kabul etmediklerini belirterek, tahliye talebinde bulundu.

Mahkeme heyeti, sanıklar İpek, Akdaş, Balca ve Gidici'nin tutuksuz yargılanmak üzere tahliyesini kararlaştırdı.

- İstenilen ceza

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, İpek hakkında "Silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 5 yıldan 10 yıla, "terör örgütü propagandası" suçundan da beşer kez 1 yıldan 5 yıla kadar, diğer sanıklar hakkında ise "Silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 5 yıldan 10 yıla, "terör örgütü propagandası" suçundan da 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Silvan ilçesinde, 26 Ağustos'ta, cadde ve sokaklara hendek kazan, barikat kuran terör örgütü yandaşlarına yönelik operasyonları protesto etmek için DBP İl Başkanlığı adına "yaşamı durdurma" çağrısı yaptığı gerekçesiyle İpek ile çağrı üzerine kepenk ve kontak kapatılması için bildiri dağıtan DBP'li Akdaş, Balca ve Gidici gözaltına alınarak tutuklanmıştı. Çağrı üzerine kentteki bazı iş yerleri kepenk, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren otobüsler de kontak kapatmıştı. Ulaşımı aksatan eylem, vatandaşların da mağduriyetine neden olmuştu.