DBP Eş Genel Başkanı Yüksek:

DBP Eş Genel Başkanı Yüksek:
DBP Eş Genel Başkanı Yüksek:
- "(Çözüm süreci) Bütün siyasal yapı ve kurumlarımızla Öcalan'ın ortaya koymuş olduğu tutumun arkasındayız. Bu süreci bir bütün olarak sahiplenme yaklaşımı içerisindeyiz" - "Bu sürecin devamında beklenen müzakerelerin başlaması için koşulların oluşturulması ve pratik adımların atılmasıdır. Bu çerçevede nevruz öncesi ve sonrası beklentilerimiz var"

DİYARBAKIR (AA) - Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, çözüm sürecine ilişkin, "Bütün siyasal yapı ve kurumlarımızla Öcalan'ın ortaya koymuş olduğu tutumun arkasındayız. Bu süreci bir bütün olarak sahiplenme yaklaşımı içerisindeyiz" dedi.

DBP Eş Genel Başkanı Emine Ayna, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ve merkez ilçelerin belediye başkanlarıyla DBP il binasında bir araya gelen Yüksek, 28 Şubat'ta çözüm sürecine ilişkin önemli açıklamaların yapıldığını anımsattı.

İki yıldır devam eden süreçte şiddet ve silahlı yöntemlerin dışında farklı bir mücadele sürdürdüklerini savunan Yüksek, şunları dile getirdi:

" Türkiye 'de stratejik bir değişim üzerine süreç tam olarak bina olmadığı için bugüne kadar aksaklıklarla süregeldi. Öcalan son 6 ay içerisinde 2 ana hamle gerçekleştirdi. Birincisi geçtiğimiz aylarda ortaya konulan çözüm taslağıydı. Bu taslağın gerçekleştirilmesi için de zamana ilişkin bir plan belirlendi. Fakat Türkiye'de bu yeterince değerlendirilmedi ve belirtilen takvimlerde beklenen adımlar geciktirildi. Bunun üzerine 28 Şubat'ta Öcalan ikinci hamlesini gerçekleştirdi. Bu, siyasal bir hamledir."

- "Sürece ilişkin tutum ve davranışlarımız net"

Kimileri tarafından süreç karşıtı olarak gösterildiklerine dikkati çeken Yüksek, "Tüm kurum ve yapılarımızla ilişki içindeyiz. Sürece ilişkin tutum ve davranışlarımız net" diye konuştu.

"Çok daha dikkatli adımlar atarak bu tür manipülasyonlara zemin sağlamayacak yaklaşımlar sergileyerek süreci yönetmenin önemli olduğunun da farkındayız. Bütün siyasal yapı ve kurumlarımızla Öcalan'ın ortaya koymuş olduğu tutumun arkasındayız. Bu süreci bir bütün olarak sahiplenme yaklaşımı içerisindeyiz" ifadelerini kullanan Yüksek, sürecin devamı için pratik adımların atılmasını beklediklerini kaydetti.

Yüksek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Süreç, Öcalan'ın ortaya koyduğu niyet doğrultusunda hükümetin de gerekli adımları atması çerçevesinde gerçekleşirse bundan sonra bizim sorumluluklarımız çok daha fazla olacak. Bu sürecin devamında beklenen, müzakerelerin başlaması için koşulların oluşturulması ve pratik adımların atılmasıdır. Bu çerçevede nevruz öncesi ve sonrası beklentilerimiz var. Hasta tutsak arkadaşlarımız başta olmak üzere izleme kurulu ve Öcalan'ın yanında yer alan sekreteryası için görevlendirmek istediği tutsakların değişimi gibi. Bu konularda gelişmeler olursa, müzakerelere geçilmesinde ilerleme olarak değerlendireceğimiz hususlar oluşmuş olacak."

Konuşmaların ardından Yüksek, yerel seçimlerde Muş'un Malazgirt ilçesine bağlı Konakkuran Beldesi Belediye Başkanı seçilerek Liberal Demokrat Parti'nin (LDP) Türkiye'deki tek belediye başkanı unvanını elde eden, partisinden Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Ekmeleddin İhsanoğlu'na destek verilmesi nedeniyle 12 Temmuz 2014 tarihinde istifa ederek DBP'ye geçen Bülent Ateş'e rozet taktı.