DEDAŞ'tan "İsraf Etme" kampanyası

DEDAŞ'tan "İsraf Etme" kampanyası
DEDAŞ'tan "İsraf Etme" kampanyası
- DEDAŞ, elektrik kullanımında israfın önlenmesi amacıyla bazı sivil toplum örgütlerinin desteğiyle "İsraf Etme" kampanyası başlattı

DİYARBAKIR (AA) - Dicle Elektrik Dağıtım AŞ (DEDAŞ) elektrik kullanımında israfın önlenmesi amacıyla "İsraf Etme" kampanyası başlattı.

DEDAŞ'tan yapılan açıklamada,  Türkiye İsrafı Önleme Vakfı'nın verilerine göre, yılda yaklaşık 214 milyar lira kaynağın bilinçsiz ve hor kullanım sonucu israf edildiği bildirildi. 

Üretilen ekmeğin yüzde 5'inin israf edilmesiyle Türkiye'nin her yıl yaklaşık 600 milyon lira kayıp yaşadığı ve fakirleştiği kaydedilen açıklamada, israf edilen kaynakların başında enerji, su ve gıdanın yer aldığı, önemli ölçüde dışa bağımlı olunan enerji alanında, özellikle de elektrik enerjisinde israfın, hayli ciddi boyutlarda olduğu vurgulandı. 

- "6 ilde yılda 8 milyar kilovat saat elektrik israf ediliyor"

Açıklamada, DEDAŞ'ın sorumluluk bölgesindeki 6 ilde yıllık 20 milyar kilovat saat elektriğin yaklaşık yüzde 75'inin kaçak kullanıldığı belirtilerek, bedeli ödenmediği için de bu enerji kaynağının yaklaşık 2,7 milyon lira değerindeki 8 milyar kilovat saatlik kısmının israf edildiği ifade edildi.

Söz konusu israfın önlenmesine yönelik, Tüm Tüketicileri Koruma Derneği (TTKD) ve birçok sivil toplum örgütünün de destek verdiği "İsraf Etme" kampanyası hazırlandığı aktarılan açıklamada, kampanya kapsamında 6 ilde farkındalık oluşturacak çalışmalar yapılacağı, bilboardlarda bilinçlendirme yönünde bilgilerin paylaşılacağı kaydedildi.

-"İsraf Güneydoğu'da ileri boyutta"

Açıklamada, TTKD Başkanı Mehmet Barak'ın konuya ilişkin görüşüne de yer verildi. Barak, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki illerde israfın diğer bölgelere göre daha ileri boyutta olduğunu belirtti.

Bölgede bir hanede tüketilen elektriğin  İstanbul 'daki bir hanede tüketilenin 3 katı olduğunu savunan Barak, bazı kamu kurumları ile sivil toplum kuruluşlarının da destek verdiği 'İsraf Etme' kampanyasını desteklediklerini kaydetti.