Derik'te 20 bin Suriyeliye çadır kent

Derik'te 20 bin Suriyeliye çadır kent
Derik'te 20 bin Suriyeliye çadır kent
- Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeliler için Mardin'in Derik ilçesinde kurulacak 20 bin kişilik çadır kentin yapımına başlandı - Kaymakam Sündük: "Çadır kent gelecek ay tamamlanacak"

MARDİN (AA) - CEBRAİL PARILTI - Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Adana , Hatay ve Mardin'e yerleşen Suriyeliler için Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nca (AFAD) Derik ilçesinde 20 bin kişilik çadır kent yapılıyor.

İlçeden 3 kilometre uzaklıktaki Zeytinpınar Mahallesinde 220 dönüm alanda 450 çadırdan oluşacak çadır kentin yapımına başlandı.

Derik Kaymakamı İsmail Sündük, AA muhabirine, zor şartlarda yaşamlarını sürdürmeye çalışan Suriyeli sığınmacıların rahat bir şekilde barınacağı çadır kent yapıldığını belirterek, "Suriyeli sığınmacıların barınacağı çadır kent gelecek ay tamamlanacak" dedi.

- "Suriyeliler kendilerini kampta değil evlerinde gibi hissedecek"

AFAD İl Müdürü Davut Esen de, çadır kente Hatay, Adana ve Mardin'de kiralık evlerde veya sokakta yaşamak zorunda kalan Suriyelilerin yerleştirileceğini belirtti.

Çalışmaların devam ettiğini ifade eden Esen, amaçlarının sığınmacıların uygun yaşam koşullarında barınmasını sağlamak olduğunu dile getirdi.

Çalışmaları yürüten firmanın koordinatörü Zeynel Abidin Danış ise, dağın yamacında bir alanı Suriye'den gelen savaş mağdurları için hazırlamaya çalıştıklarını anlatarak, 45 gün gibi bir sürede çadır kenti yerleşime hazır hale getirmeyi hedeflediklerini vurguladı.

Danış, Kaymakam Sündük ve AFAD İl Müdürü Esen'in desteğinin çalışmalara hız kattığına işaret ederek, "Altyapı çalışmalarını da eksiksiz tamamlayacağımız çadır kentte kalacak Suriyeliler kendilerini kampta değil evlerinde gibi hissedecek" diye konuştu.

 

 


  ETİKETLER:

  Suriye

  ,

  Adana

  ,

  HATAY

  ,

  Kaymakam

  ,

  Yaşam

  ,

  Kiralık

  ,

  afet

  ,

  AFAD

  ,

  kent