DERLEME
- Gün içinde yayımladığımız, "Diyarbakır'daki nevruz kutlaması" başlıklı haberlerimizi derleyerek yeniden yayınlıyoruz.
Saygılarımızla AA

DERLEME<br/>- Gün içinde yayımladığımız, "Diyarbakır'daki nevruz kutlaması" başlıklı haberlerimizi derleyerek yeniden yayınlıyoruz.<br/>Saygılarımızla AA
DERLEME<br/>- Gün içinde yayımladığımız, "Diyarbakır'daki nevruz kutlaması" başlıklı haberlerimizi derleyerek yeniden yayınlıyoruz.<br/>Saygılarımızla AA
- Diyarbakır'daki Newroz Parkı'nda düzenlenen ve gün boyu süren nevruz etkinliğine katılanlar çeşitli grupların seslendirdiği şarkılar eşliğinde soğuk hava ve yağışa rağmen halay çekerek eğlendi, kimileri piknik yaptı - Öcalan'ın mesajını HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder Türkçe, HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan Kürtçe okudu - Kutlamalara, PYD Eş Başkanı Asya Abdullah'ın yanı sıra, Almanya, Fransa, İtalya ve Irak'ın da yer aldığı 25'i aşkın ülkeden parlamenter, diplomat ve heyetler katıldı, kutlamaları 700'ü aşkın gazeteci izledi

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır'da düzenlenen ve gün boyu süren nevruz etkinliğine katılanlar çeşitli grupların seslendirdiği şarkılar eşliğinde soğuk hava ve yağmura rağmen halay çekerek eğlendi.

Aralarında Demokratik Toplum Kongresi'nin de (DTK) bulunduğu tertip komitesince merkez Bağlar ilçesindeki Newroz Parkı'nda gerçekleştirilen nevruz kutlamasına katılmak isteyen vatandaşlar sabahın erken saatlerinden itibaren kentin 25 noktasından belediyeye ait 97 otobüsle alana ücretsiz taşındı, bazıları araçlarıyla, bazıları ise yaya olarak geldi.

Vatandaşların büyük bölümü yöresel kıyafetlerle kutlamalara katıldı. Platforma Kürtçe ve Zazaca, 'Nevruz kutlu olsun' pankartı asılan alanda zabıtalarca belirlenen yerlere yerleştirilen seyyar satıcılar gün boyunca yiyecek, içecek, şemsiye ve yağmurluk satışı yaptı.

- Nevruz ateşi yakıldı

Etkinliği 700'ü aşkın gazeteci izlerken, çok sayıda televizyon kanalı da kutlamaları canlı olarak yayınladı.

Alanda toplanan vatandaşlar gün boyu seslendirilen şarkılar ve müzik yayını eşliğinde halay çekerek nevruz coşkusunu yaşadı.

Bazı aileler beraberinde getirdikleri malzemelerle veya seyyar satıcılardan aldıkları yiyeceklerle piknik yaptı.

Çocukların oyun oynadığı alanda bazı vatandaşlar yağmur nedeniyle kurdukları çadırlarda bazıları da boş arazide at üstünde etkinliği takip etti.

Yaklaşık 500 litre mazot, 15 ton odunun kullanıldığı nevruz ateşi görevlilerce yakıldı.

- Kriz masası

Sahneye yaklaşmak isteyen bir grubun  güvenlik bariyerini aşmak istemesi üzerine kısa süreli arbede yaşandı. Alanda yüzü kapalı bir grup tarafından, görev yapan bazı gazetecilerin fotoğraf makinesi ve kameralarına el konuldu. 

Alanda İl Sağlık Müdürlüğü'ne ait biri motorize 6 ambulans hizmet verdi.

Diyarbakır Valiliğince nevruz kutlamaları nedeniyle kriz masası oluşturuldu. Çeşitli kurum ve kuruluşlardan yetkililerin bulunduğu kriz masasında kutlamalarla ilgili gelişmeler takip ediliyor.

- 25'i aşkın ülkeden davetli katıldı

Kutlamaya, PYD Eş Başkanı Asya Abdullah ile aralarında,  Almanya , Fransa, İtalya ve Irak'ın da yer aldığı 25'i aşkın ülkeden parlamenter, diplomat ve heyetlerin yanı sıra HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanları Hatip Dicle ve Selma Irmak, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak, HDP  İstanbul Milletvekili Sabahat Tuncel, Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana,Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Genel Başkanı Lami Özgen, Ahmet Kaya'nın eşi Gülten Kaya ile kanaat önderleri, gazeteciler ve bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Kutlamalarda Abdullah Öcalan'ın mesajını HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder Türkçe, HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan Kürtçe okudu.

Etkinlikte, DTK Eş Başkanı Irmak, PYD Eş Başkanı Abdullah ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Kışanak da birer konuşma yaptı. 

Kutlamalar, yaklaşık 6 saat sürdü.