Dezavantajlı kadınlar ilk kez sinemaya gitti

Dezavantajlı kadınlar ilk kez sinemaya gitti
Dezavantajlı kadınlar ilk kez sinemaya gitti
- Diyarbakır'da Aile ve Sosyal İlişkiler Federasyonu Şubesi tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla daha önce sinemaya gitme imkanı bulamayan 70 kadın Mucize filmini izledi

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır'da dezavantajlı 70 kadın ilkkez sinemada film izledi.

Aile ve Sosyal İlişkiler Federasyonu Diyarbakır Şubesi tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlenen etkinlikle daha önce sinemaya gitme imkanı bulamayan kadınlar yönetmen ve senarist Mahsun Kırmızıgül'ün dördüncü uzun metrajlı filmi olan dram komedi türündeki "Mucize" filmini bir alışveriş merkezindeki sinema salonunda izleme imkanı buldu.

Kadınlar, 1960'lı yıllardaki  Türkiye 'nin panoramasına ışık tutan, Egeli bir öğretmeninin Anadolu'nun ücra bir köşesine sürgüne gidişinin işlendiği filmi kadınlar yoğun ilgiyle izledi.

Aile ve Sosyal İlişkiler Federasyonu Diyarbakır Şube Başkanı Süleyman Koyun, AA muhabirine, Dünya Kadınlar Gününde sinemaya daha önce gidemeyen kadınlar için bir etkinlik düzenlediklerini söyledi.

- "Kadına yönelik her tür şiddeti kınıyoruz"

Koyun, bu etkinliğin sadece bir günle sınırlı kalmayacağına işaret ederek, "Dezavantajlı durumda olan kadınlarımıza yönelik bu çalışmayı yaptık. Güzel bir etkinlik olduğunu düşünüyoruz. Kadınlara yönelik etkinliklerimiz sürecek. Kadınları sadece bir günde hatırlamayacağız" diye konuştu.

"Kadına yönelik psikolojik ve fiziksel her tür şiddeti kınıyoruz" diyen Koyun, yaşadıkları her tür sorunda kadınların yanında, uğradıkları şiddetin de karşısında yer alacaklarını vurguladı.

Koyun, tüm kadınların Dünya Kadınlar Gününü kutladıklarını dile getirdi.

Kadınlar da ilk kez sinema salonunda film izlemenin mutluluğunu yaşadıklarını dile getirerek, özlem duydukları sinema ile kendilerini buluşturan federasyon yetkililerine teşekkür ettiler.

Etkinliğe katılan kadınlara karanfil hediye edildi.